Moody’s’in Türk Lirası Değerlendirmesi!

Moody’s Türk Lirasının performansı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son veriler incelendiği zaman Türkiye’nin cari açığının 2017 yılının şubat dönemi ile kıyaslayan Moody’s, cari açığında yüzde 60 daha fazla olduğunu, bunun devam eden potansiyelin üzerindeki ekonomik büyümenin bir göstergesi olduğunu açıkladı.

“Türk Lirasındaki Olumsuz Gelişmeleri Türkiye’nin Kredi Notunu Etkiliyor”

2018 Nisan ayı içinde ABD dolarının ortalama 4,00 TL, avronun ise ortalama 5,00 TL üzerinde olduğunu açıklayan Moody’s, Türk Lirasının ise 2018 yılı başındaki seviyesine göre düştüğünü, bu düşüşün yüzde 8 oranında olduğunu söyledi. Geçen hafta Çarşamba günü TL’nin dolar karşısındaki görünümünün 4,15 TL seviyesinde olduğunu belirten Moody’s, TL’deki zayıflığın Türkiye’nin dışsal hassasiyetlerinin yüksek olması, döviz rezervlerinin düşük olması nedeniyle problem oluşturduğunu, TL’de meydana gelen bu gelişmelerin aynı zamanda ülkenin kredi notunu olumsuz yönde etki ettiğini söyledi.

GSYH kıyasla cari açığın 2016 yılındaki yüzde 3,8 düzeyinden geçen senede yüzde 5,6 düzeyine arttığı belirtilen açıklamada, bunun aynı zamanda petrol fiyatlarındaki ve ithalat talebindeki yükselmeyi yansıttığı ifade edildi. Türkiye’nin ihracatı içindeki ithalat içeriğinin çok fazla olduğunu belirten Moody’s, cari açığın finansmanın kalitesinin de 2017’ye kıyasla negatif yönlü seyir izlediğini, Türkiye’nin dış borcunun 2017 yılı sonunda 453 milyar dolar arttığını, bunun da GSYH’nin yüzde 53,3’lük kısmına tekabül ettiğini, TCMB’nin döviz rezervinin 90 milyar dolar değerinin altında seyir izlediğini, bunun da vadesi gelen sorumlulukların yaklaşık olarak yarısını kapsadığını söyledi.