Ekonomi Koordinasyon Kurulu Dolar Kararı!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminden beri dolar durdurulamıyor. Her günü yeni bir tarihi zirve ile kapatan dolar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da harekete geçirdi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) dün akşam Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrasında basına yazılı yahut sözlü bir açıklama yapılmazken; kulis bilgilerine göre EKK Toplantısı’nda “Dolardaki hareketin ülkemize özgü değil küresel olduğu” tespiti yapılarak; Türkiye’deki kur riskinin kamuoyunda söz edilenden çok daha düşük olduğu belirtildi.

Döviz Borcumuz Yok!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında kurdaki artışın Türkiye ekonomisi için risk teşkil etmediği kararına varıldığı öğrenildi. Buna sebep olarak; kamunun döviz borcunu döndürmede herhangi bir problem yaşamadığı tespiti yapıldığı, hane halkı ve KOBİ’lerin ise döviz ağırlıklı borçlarının olmadığı ifade edildiği öğrenildi.

Yabancı yatırımcının ülkemize gelmesine yönelik adımlar atılması ve bürokratik engellerin kaldırılması kararının alındığı toplantı sonrasında gözler bugün yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ( PPK ) toplantısına çevrildi.

Merkez Bankası’nın faiz politikalarını dün yaptığı konuşmada eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; faizlerle ilgili kararı Merkez Bankası’nın almasına rağmen hesabını halka kendisinin verdiğini ifade etmişti. Merkez Bankası’nın bağımsız olmasına rağmen kendisinin eleştirme hakkını kullandığını belirten Erdoğan bu faiz seviyelerinin kabul edilemez olduğunu belirtmişti. Bankaların da faizleri aşağı çekmeleri gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı; yatırımcının hevesinin köreltildiğini ifade etmişti.

PPK Bugün 14’de Toplanacak!

Merkez Bankası PPK toplantısı bugün saat 14’de gerçekleştirilecek. Artan döviz kuru nedeniyle Merkez Bankası’nın faiz artırma kararı alabileceği yönünde piyasa aktörlerinde bir beklenti belirmiş durumda. Ancak devletin zirvesinden gelen eleştiriler sonrasında bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu. Faiz artırım kararı gelirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu karara çok sert tepki vereceği tahmin ediliyor.