Ambalaj Sektörü 539 Milyon Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdi

Türkiye ambalaj sektöründe 2018 ocak ile haziran dönemleri arasında 539 milyon dolar değerinde dış ticaret fazlası gerçekleşti. Bu kapsamda da sektör ülkenin cari açığına olumlu yönde katkı sağlamaya devam etti.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) verileri incelendiği zaman bu yılın ilk yarı dönemimde Türkiye ambalaj sektörünün ihracatı miktar bazında geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslandığı zaman yüzde 8 oranında yükseldi. Sektördeki ihracat değer olarak incelendiğinde ise yüzde 17 oranında artış gösterdi. Yine aynı dönemlere ait sektörün ithalat verileri incelendiğinde miktar bazında yüzde 7 oranında artış gösterirken, değer bazında ise yüzde 13 oranında yükseldi.

539 Milyon Dolar Dış Ticaret Fazlası Verdi

Türkiye ambalaj sektörünün ilk 6 aylık dönemdeki dış ticaret fazlası 539 milyon dolar değerine tekabül etti. Bunun sonucunda da sektör, ülkenin cari açığına pozitif yönde katkı sağlamaya devam etti. Ambalaj ihracatında değer olarak ilk 5 sırada yer alan ülkeler ise Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve İsrail olarak açıklandı.

Ambalaj türüne göre ihracat rakamlarının toplamı incelendiğinde yüzde 65 oranlık pay ile plastik ambalajlar ilk sırada yer aldı. Bunun devamında da kağıt ve karton ambalajlar yüzde 24 ile ikinci sırada bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye ihracatının 1 senelik süreçte aylık bazda toplamda yüzde 12 oranında büyüme performansı gösterdiğini, ekonomik koşullar değerlendirildiğinde ülkenin her geçen gün çok daha fazla ihracat yapması gerektiğini düşündüklerini, bu kapsamda da her zaman ürettikleri ambalajların en az yarını ihraç etme hedeflerinin olduğunu bildirdi.