2008’de Küresel Krize Kurban Giden Rekor Tekrar Kırıldı!

2008 yılında gerçekleştirilen 24 milyar 700 milyon dolarlık otomotiv ihracatı rekoru, 17 Kasım tarihi itibariyle yıl sonu gelmeden egale edildi!

Türkiye’de 2000’li yıllar otomotiv sektörünün canlandığı yıllar olarak tanımlanıyor. Özellikler Bursa’da ve Marmara Bölgesi’nde ardı ardına açılmaya başlayan otomobil fabrikaları ve Japon ve Fransız firmaların fabrikalarını Türkiye’ye taşıma kararları sonrasında otomotiv sektörü canlanmış, ihracat konusunda da önemli aşamalar geride bırakılmıştı.

2008 yılında gerçekleşen otomotiv ihracatı ile 1 yılda 24 milyar 700 milyon dolarlık otomotiv ihracatı başarısı elde edilerek tüm zamanların en yüksek ihracat rekoru kırılmıştı. Lakin aynı dönemde baş göstererek küresel ekonomik kriz sebebi ile bir sonraki yıl ihracat önemli ölçüde düşmüştü.

Ekonomik krize kurban giden ihracat rekoru sonrasında Türk otomotiv sektörü yükselişini sekteye uğratmadan devam ettirdi. 2008-2009 geçişinde yaşanan düşüş, devam eden yıllarda sürekli olarak artarak devam etti. Bu yıl ise 17 Kasım tarihinde ulaşılan 24 milyar 800 milyon Dolar’lık otomotiv ihracatı ile rekor şimdiden kırılmış oldu.

Ocak – Ekim döneminde gerçekleşen ihracatın 23 milyar 400 milyon Dolar’a ulaşması sonrasında sektör temsilcileri gerçekleşen ihracat rakamlarını günlük olarak takip etmeye başladı. Türkiye için önemli olan bu gelişmelerin, yıllık bazda 2008 yılında kırılan rekorun yıl dolmadan kırılma başarısı da üreticilere önemli bir moral oldu.

Otomotiv sektörünün yıl sonu hedefi 28 milyar Dolar iken, aynı zamanda sektör son 11 yıldır ihracat şampiyonu olmayı başarıyor. Şu anda ikinci olan sektör ile arasında 1 milyon dolardan büyük bir fark olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, yıl sonunda 12.kez şampiyonluk kutlaması yapacaklarından oldukça emin.