Yaş Sebze Meyve İhracatları Yükselişte!

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Isparta, Burdur ve Antalya şehirlerinin bulunduğu bölgeyi kapsayan Batı Akdeniz Bölgesinde 2017 yılı Ocak ayından Nisan ayına kadar yapılan ihracat değerinin 500 milyonun üzerine çıktığını açıkladı.

Mustafa Satıcı, 2017 yılı için ihracat hedeflerinin 1,6 milyar dolar değerinde olduğunu ve Aralık ayında bu hedefinde üzerine çıkacaklarını söyledi. Batı Akdeniz Bölgesinde yaş meyve ve sebze ürünlerinde yaptıkları ihracatın, yılın başından bugüne kadar geçen zaman zarfını 2016 yılının aynı dönemleri ile karşılaştırdıkları zaman yüzde 24 oranında artış meydana geldiğini belirtti.

Mustafa Satıcı, son dönemlerde yapılan alışverişlerin dünya da giderek zorlaştığını, bunun ülkemizde daha zorlaştığını ifade etti. Böyle bir süreçte yapılan ihracatlarda artış meydana gelmesinin çok büyük bir başarı simgesi olduğunu söyledi. Mustafa Satıcı, Rusya’nın Türkiye için yaptığı ithalat engellerinin kaldırabileceğine ilişkin yapılan açıklamaların onlara umut verdiğini, önümüzdeki ay içerisinde kısıtlamalar kalkarsa Batı Akdeniz Bölgesi’ne çok büyük katkılarının olabileceğini söyledi. Kısıtlamaların kalkmamasına karşın B planlarının bulunduğunu ancak her şeye rağmen Rusya’nın kendileri için çok güzel bir pazar olduğunu belirtti.

Batı Akdeniz Bölgesi’nde geride bıraktığımız 10 senelik zaman zarfı içerisinde ihracatın düzenli bir şekilde yükseldiğini söyleyen Mustafa Satıcı, sebze meyve ürünlerine ek olarak mermer satışlarının da pazar da çok revaçta olduğunu söyledi. Meyve ve sebze ürünlerinin dışa satışlarındaki kazançlarının 153 milyon dolar değerine kadar çıktığını söyleyen Satıcı, mermer satışlarındaki en fazla ihracat gerçekleştirdikleri ülkenin Çin olduğunu söyledi.