Türk Otomotiv Sektörü Her Yıl Hedeflerini Büyütüyor!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 2017 yılındaki hedeflerinin Türk Otomotiv sanayisi olarak dış ülkelere 27 milyar dolar değerinde ihracatı gerçekleştirmek olduklarını açıkladı.

Bu yıl Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Olağan Genel Kurulu 43. kez gerçekleşti. Kudret Önen gerçekleşen kurulda bazı açıklamalarda bulundu. 2016 yılındaki üretimin hızlı bir şekilde büyüme kattettiğini söyleyen Önen, 2015 yılındaki üretim rekorunun da üzerine çıktıklarını belirtti. Önen, 2016 yılında üretim yapılan her 100 araçtan 77’si tane aracın yurt dışına ihracatının gerçekleştirdiklerini açıkladı. Önen, Otomotiv sektöründe geçen yıl ilk defa 1 milyon adet ihracata ulaştıklarını hatta bu rakamı geçtiklerini sözlerine ekledi.

Otomotiv Sektöründe Zirveye Çıkıyoruz!

Avrupa Birliği piyasasındaki istikrarlı artışın devam etmesine ek olarak otomobil alanında başlanan üretim ile sanayi hem ihracatta hem de üretimde rekor seviyelere çıktı. Adet bazında ele alındığı zaman ihracatta yüzde 15 oranında, dolar bazında ele alındığı zaman ise yüzde 12 oranında artış meydana geldi. Önen, otomotiv sanayinin ülkemizdeki ihracatın yüzde 16,8’lik oranını oluşturduğunu ve bu oran ile piyasa sıralamasında on birinci senesinde de ilk sırada bulunduğunu belirtti.

Önen, yeni yıla geçtiğimiz dönemlere göre daha yüksek ihracat hedefleri ile başladıklarını, 2017’nin ilk zamanlarda başlayan iç piyasadaki daralmanın böyle devam etmesi sonucunda otomotiv sektöründe üretimin olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

2016 yılında çok fazla yeni otomobil çalışmalarında bulunduklarını ve bunları hayata geçirdiklerini ifade eden Önen, otomotiv üretiminde belirli bir noktaya geldiklerini söyledi. Önen, geçen yıl 48 bin 700 olan istihdamın 53 bin 400’e,  1,7 milyon olan kapasitenin 1,9 milyon düzeyine çıktığını açıkladı. Toplam otomotiv ihracatlarında ise geçen yılı bir önceki yıl ile karşılaştırdığı zaman yüzde 12 oranında dolar bazında artış meydana geldiğini, yüzde 13 oranında ise avro bazında artış meydana geldiğini belirtti. Türk Otomotiv olarak ise bu yıl içerisinde 1 milyon 350 bin adet ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ve bunun sonucunda ise 27 milyar dolar değerinde gelir elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.