Türkiye’nin İhracat Başarısı 18 Aydır Kesintisiz Devam Ediyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2018 yılı Mayıs ayına dair ihracat rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Mayıs ayında Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat yüzde 12,2 oranında artış yaşamayı başardı.

2018 yılının Mayıs ayında ihracat alanında yeni bir rekora imza atıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre, aylık bazda yapılan ihracatlar arasında Türkiye tarihinin en yüksek seviyesine ulaşılmış oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı rakamlara göre, 2017 yılının Mayıs ayına oranla 2018 yılının Mayıs ayında ihracat rakamları yüzde 12,2 oranında yükselme göstererek 14 milyar Dolar seviyesine ulaştı. İhracat, miktar bakımından da yüzde 3,8 oranında artış göstererek 10,5 milyon Ton seviyesine ulaştı.

İhracat alanında yükselme ivmesi 2016 yılının Kasım ayından beri aralıksız bir şekilde devam ediyor. Son bir buçuk yıllık süreçte elde edilen yükselme, son 8 aylık süreçte iki haneli büyüme olarak gerçekleşmeye başladı. 2018 yılının ilk beş aylık döneminde gerçekleşen ihracat ise yüzde 9,3 oranında bir artış yaşayarak 69 milyar Dolar seviyesine çıkarken, son 12 aylık süreçteki ihracat, bir önceki 12 aylık sürece göre yüzde 10,1 oranında artış gösterip 161,7 milyar Dolar seviyesine ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, yapılan yeni ihracat rakamları açıklamasında da ihracat rekoru müjdesi vermekten dolayı hem mutlu, hem de gururlu olduklarını ifade etti. Büyükekşi, Türkiye’nin ihracat alanında gösterdiği başarının ivmeli bir şekilde devam ettiğini ifade ederken, 2018 yılının Mayıs ayında ihracat rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 12,2 düzeyinde artış gösterdiğini, Türkiye’nin ihracat alanında rekor kırarak birçok ülkeyi arkasında bırakmayı başardığını, seçimler sonrasında kurulacak yeni hükümet ve Merkez Bankası tarafından alınacak önlemlerle birlikte döviz kurlarında yaşanan oynaklığın da sona ereceğini beklediklerini ifade etti.