İthalatı Azaltmak İçin Gereken Yerli Üreticileri Desteklemek!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de cari açık ile savaşmakta ithalatın azaltılması için üreticilere verilen desteklerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

TESK Genel Başkanı Palandöken, Türkiye’nin cari açığının azaltılması için ithalatın düşürülmesinin gerekli olduğunu, bunun için de ihracatı artırıcı girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti. Tarım alanında ithalatın azaltılması amacıyla yerli üreticilere sunulan desteklerin daha çok artırılması gerektiğini belirten Palandöken, her alanda yerli ürünleri kullanmanın her vatandaş için bir görev olduğunu düşündüğünü aktardı.

Tarım sektöründen, sanayi sektörüne kadar her alanda Türkiye’nin ithalatını azaltması ve ihracatını artırması yönündeki gerekliliği vurgulayan Palandöken, tarım alanındaki ithalatın düşürülebilmesi adına çiftçilere verilen desteklerin artırılmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Çiftçilere mazot ve yem desteği için az bir desteği sunulduğunu belirten Palandöken, yıl başından bu zamana kadar geçen süreçte benzin için 31 kuruşluk, motorin için de 43 kuruşluk bir zam yapıldığını, akaryakıta uygulanan bu zamların tarım sektöründen ulaşım sektörüne kadar tüm sektörleri olumsuz bir etki altına aldığını belirtti.

Geride kalan 5 yıllık süreçte canlı hayvan ithalatı ve et ithalatı için toplamda 5 milyar Dolar düzeyinde bir rakamın mevcut olduğunu belirten Palandöken, Türkiye’nin cari açığının kapatılmasının ithalatı azaltmaktan geçtiğini, bunun için de üreticilerin daha çok desteklenmesi gerektiğini, çiftçinin aldığı 12 milyar Türk Lirası tutarındaki desteğin devlete 7,5 milyar Türk Lirası olarak vergi şeklinde geri gittiğini belirtti. İlacın, gübrenin, tohumluğun, buğdayın ve samanın çoğunun ithal edildiğini, bunların Türkiye ekonomisi için ciddi bir kayıp olduğunu belirten Palandöken, çiftçilikle uğraşanlara verilen desteklerin güncellenmesi gerektiğini belirtti.