Kiraz Piyasada 250 TL’den Satışa Çıktı!

Manisa ilimizde bu yılın ilk kirazı çıktı ve şuanda piyasada kilosu 250 Türk Lirasından satılıyor.

Kırmızı Altın olarak bilinen kirazın ilk hasadı, Manisa ilimize bağlı Bozköy Mahallesi’nde oldu. Yaz mevsiminin yaklaşması ve havalardaki sıcaklıkların artması ile birlikte kiraz ağaçları yeşermeye hatta bazıları meyve vermeye bile başladı. Türkiye’deki ilk kirazı veren Manisa ilimizdeki çiftçiler kirazın bereketinin mutluluğunu yaşadılar. 2017 yılında tarımdan da elde edilen verimin iyi olduğunu söyleyen çiftçiler, yaptıkları hasattan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ettiler.

Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, kiraz bahçeleri incelemek için çiftçileri ziyarette bulundu. İlk kiraz veren ilin Manisa olduğunu söyleyen Mustafa Kaçire, ürettikleri kirazın dünyaca bilindiğini, illerindeki kiraz ihracatının yüzde 90’lık payının orada gerçekleştiğini, yılın ilk kiraz veren ilin de hep Manisa olduğunu söyledi. Ülkemizdeki ekonomiye çok büyük katkı sağladıklarını ifade eden Mustafa Kaçire, pek çok ülkeye kiraz satışı yaptıklarını, kendi tüketimlerinin ihracattan daha az olduğunu söyledi. Mustafa Kaçire, ihracatın çoğunu Romanya, Rusya ve Avrupa ülkelerine sağladıklarını, şuanda 250 Türk Lirasından satışa çıktığını, kirazın altın değerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Mustafa Kaçire, çok fazla kiraz üretimi yapmaktansa, ilk üretimi yapan il olmanın ve satışa çıkartmanın çok daha fazla kazandırdığını söyledi. Yaz mevsiminde üretimin çok fazla arttığını ve 3 ile 3,5 Türk Lirasından satışa çıkarttıklarını söyleyen Mustafa Kaçire, çok iyi rekolte elde ettiklerini belirtti.