Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı: Hem İhracat, Hem İthalat Endeksleri Yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu dış ticaret endekslerini açıkladı. Kurum tarafından açıklanan veriler 2017 yılı Kasım ayına ait. Bahsi geçen verilere göre ihracat birim değer endeksi Kasım ayında yüzde 4,2 oranında yükseldi.

Ekim ayında elde edilen dış ticaret haddi 110,9 olurken, kasım ayında 6,4 puanlık bir azalma yaşanarak 104,5 puan seviyesine gerilendi. Bir önceki aya göre ihracat birim değer endeksi ise yüzde 4,2 oranında artış sağladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda içecek ve tütün endeksinde yüzde 4,6 oranında bir azalma yaşanırken, ham maddelerde yüzde 0,2 oranında, yakıtlarda yüzde 24,8 oranında, imalat sanayisinde yüzde yüzde 5,2 oranında artış yaşandı.

İhracat rakamlarına ek olarak, ithalat birim değer endeksinde ise, 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 10,7 oranında artış yaşandı. İthalat bakımından alt endeksiler incelendiğinde ise gıda, içecek ve tütün endeksinde yüzde 2,5 oranında azalma, ham maddelerde yüzde 18,4 oranında yükselme, yakıtlarda yüzde 32,7 oranında yükselme ve gıda hariç imalat sanayi endeksinde yüzdde 5 oranında yükselme olduğu kayıtlara geçti.

Miktar açısından ihracat endeksi 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 6,6 oranında artış yaşarken, miktar bazında ham maddelerde azalma, gıda, içecek ve tütün, yakıt ve imalat sanayisinde artış meydana geldi. Miktar açısından ihracat endeksi aynı kıyaslamada yüzde 9,6 oranında artış yaşarken, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün için artış, ham madde için artış, yakıtlar için artış ve imalat sanayisi için miktar bazında artış olduğu kayıtlara geçti.