Rusya’ya Ek Vergi Hamlesi!

Rusya ile yaşanılan uçak krizi sonrasında Rusya cephesinden gelen ithalat yasağının bir kısmı kalksa da; domates gibi fazla ithalat yapılan ürünlerin satışına yasak uygulaması devam ediyor. Türkiye ise Rusya’dan buğday ve mısır ürünlerinin ihracatı için Rusya’ya yüzde 130 oranında gümrük vergisi uygulaması başlattı.

2015 yılının Kasım ayında yaşanılan uçak krizi sonrasında ki ülke arasındaki hatlar iyice gerilmiş, sonrasında ise Moskova’da Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) liderler zirvesinde açıklanmasına rağmen halen daha bazı ürünlerde ithalat yasağının uygulanması, Ankara’dan misilleme şeklinde cevap verilmesi gibi bir durumun ortaya çıkmasına sebep oldu.

Rusya’da yer alan tahıl üreticilerinin ürünlerini Türkiye’ye satması için gerekli gümrük vergisine Ankara’dan yüzde 130 oranında bir uygulama geldi. Kommersant gazetesinin “Panik havası” başlığı ile duyurduğu bu haber sonrasında Rusya Tarım Pazarı Enstitüsü Müdürü Dmitriy Rilko açıklama yaptı. Rilko, Rusya’dan Türkiye’ye buğday, mısır ve ay çiçek yağı gibi ithalat ürünlerinin tamamen gümrüksüz olarak gönderilmesi uygulamasına son verildiğini aktarırken, Rus ihracatçı firmaların yüzde 130 gibi gümrük vergisi uygulaması yapılacağını aktardı.

Ankara tarafından uygulanmaya başlanılacak olan yüzde 130 oranındaki gümrük uygulaması, tahıl pazarının Rusya açısından kapanması anlamını taşıyor gibi gözüküyor. Haberin duyulmasının ardından tahıl üreticilerinin alarm verdiği Rusya’da Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev’ii tahıl üreticileri ziyaret etmeyi planlıyor. Moskova cephesinden önlem alınmaması halinde Rusya için milyonlarca dolar zarar meydana gelebileceğini aktaran Rus tahıl üreticileri, Türkiye’nin Mısır’dan sonra ikinci büyük tahıl ithalatçısı olduğunu açıkladı.