FED 2017’de 2 Defa Daha Faiz Artıracak

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı’nın yaptığı açıklamada, bu yıl içerisinde iki kez daha faiz artırımı uygunalanacağı belirtildi. 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), piyasalarda normalleşmeye gidilmesi ve şartların uygun gözükmesi ile birlikte faiz artırımı uygulaması yapmıştı. Yapılan bu faiz artırımı, piyasaları net bir şekilde etkilediği gözlemlenince, bir çok yatırımcı tarafından yeni faiz artırımının ne zaman olacağı merak edilmeye başlandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fisher, düzenlediği toplantıda yeni faiz artırımı ile ilgili oldukça net sinyaller vermiş oldu. Toplantıda açıklamalar yapan Fisher, 2017 yılı içerisinde tahmini olarak iki kez daha faiz artırımı yapılabileceğinin ön görüldüğü belirten açıklamalar yaptı.

Aynı zamanda bir TV kanalında açıklamalar yapan Fisher, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump‚ın izlediği para politikalarının piyasa tarafından merak ve ilgi ile takip edildiğini aktarırken, gündemde olan bazı yasa tekliflerinin uygulamaya geçmesi ile birlikte ekonomiye direk etki olması için belirli bir zamanın geçmesi ve herşeyin yerli yerine oturması gerektiği konusunda açıklamalar yapması da oldukça dikkat çekici oldu.

Fisher, yaptığı açılamada tüm Dünya’da oldukça ses getiren sağlık sigortası reformunun, ekonomik gelişmelere ve faiz artışı konusunda herhangi bir etki yaratmadığının altını çizerek belirtti. 2017’nin geri kalan zamanı içerisinde para politikaları ile ilgili piyasaların yakın mercek altına alınacağını belirten Fisher, her detayın olumlu olması yönünde 2 kez daha faiz artırım uygulaması yapılacağını belirtti.