1 Daireye 1 Otopark Zorunluluğu 15 Eylül’de!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve aylar öncesinden duyurusunu yaptığı otopark zorunluluğu artık yürürlüğe girecek.

Her Daireye 1 Otopark

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamasını yaptığı her daireye bir otopark zorunluluğu uygulaması 15 Eylül 2018 tarihi itibariyle uygulanmaya başlayacak. 1 Ocak 2019’da uygulamaya girmesi beklenen otopark zorunluluğu yasası yapılan değişiklikle 15 Eylül 2018 tarihine alındı.

Öncesinde her 3 daireye 1 zorunlu otopark olan sistem artık her daireye 1 otopark zorunluluğu olarak değiştirildi. Ancak belediyelerin 1 daireye 1 otopark sayısını artırma imkanları olacak. Aynı zamanda belediyeler için alınan karar kapsamında ait olunan bağımsız bölümün eklentisi kapsamında tapuda belirtilmesi olanağı da getiriliyor.

İmar Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme kapsamında bir yeni düzenleme daha geldi. Bu da su basman kotu +1,20 metre altında olan ve aynı zamanda bina ihtiyacının 2 katı kadar olan otopark emsal hesabı hariç tutulması kararı alındı. Bunun sonucunda da Bakanlık tarafından bina bahçelerinin otopark olarak kullanılması minimum seviyeye indirgenecek.

Tamamen gömülü vaziyette bulunan bodrum katlarında bulunan otoparklar ise alan sınırı olmadan emsal harici olacak. Aynı zamanda yönetmelik dahilinde zeminin altında olması şartıyla hem yan hem de arka bahçelerin tümünün altı, ön bahçelerin ise yola 3 metre uzunluğuna kadar olan kısmı otopark olarak inşa edilebilecek. Ön bahçe genişliği parsellerde 7 metre uzunluğunda bulunanlar ise minimum 2 metre mesafe şartı olmak üzere ön bahçede açık otopark olabilecek.