Fazla Su Harcamalarında Daha Fazla Ödeme Yapılacak!

Bakanlık hazırladığı kılavuzda, yeni inşa edilecek yapılarda tutumlu musluk kullanılmasını istedi ve fazla su tüketenlere kademeli fiyat artışı önerdi.

Su kaynaklarının zaman geçtikçe azalmasına dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşlara ve belediyelere yeni bir kılavuz hazırladı. Kılavuz bakanlık Müsteşarı Prof. Mustafa Öztürk tarafından önerildi.

Hazırlanan kılavuza göre müteahhitler ve TOKİ tarafından inşa edilecek bina ve konutlarda tasarruflu rezervuar ile musluk kullanılması önerildi. Su tasarrufunun sağlanabilmesi için fazla su tüketimi yapılan iş yerlerinde, konut ve yapılarda kademeli bir fiyat artışı meydana gelecek. Ayrıca iş yerlerinde ve konutlarda yüzde 35 oranında daha az su kullanma kılavuzunda ise gizli su kaçağı yapanlara dikkat edilmesi için ikazda bulunuldu.

Yapılan öneriler arasında; belediyeler, inşaat firmaları ve TOKİ yeni inşa edilen yapılarda su tasarrufunun yapılacağı rezervuarlar ile muslukların kullanılması, günde 130 litre ve üzerindeki litrelerde su harcaması yapanlar için kademeli olarak su fiyatının artışının olması, duş esnasında sabunlanma, keselenme  sırasında suların kapatılması, tasarruflu su başlıkların takılması, su sızdırma, kaçırma ve benzeri gibi durumlar için musluk ve rezervuarların tamirlerinin yapılması, su harcamalarının fazla yapıldığı konut ve iş yerlerinin belediyelerin tespit etmesi ve sonrasında ise gerekli tedbirlerin alınması, araç-oto yıkıma yerlerinde ise harcanan suyun bedelinin ise yükse olması gerektiği önerilerinde bulunuldu.

Sızıntıların giderilmesi ile birlikte ortalama 90 litre hacminde su tasarrufunun yapılabileceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  bulaşık ve çamaşır makinaları tam dolu şekilde yani yarım olmayacak şekilde çalıştırıldığı zaman haftalık bazda 225 litrelik tasarrufun yapılabilineceğini, benzer şekilde 5 dakika daha az duş almayla birlikte 36 litre tasarruf olacağını söyledi.