2023’e Kadar 425 Bin Konut Üretilecek!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Turan, önümüzdeki 7 yıllık süreç içerisinde 425 bin konut üretilerek 2023 hedefi olarak koyulan hedefi gerçekleştirme niyetinde olduklarını açıkladı. 2023 hedefleri doğrultusunda yapılan büyük yatırımlardan bir tanesinin de TOKİ tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Turan, 2023 hedefi olarak 425 bin konut üretimini işaret etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılı içerisinde Türkiye ve çevresinde yaşanan gelişmeler ve terör olaylarının gayrimenkul sektörünü etkilemesine rağmen başarılı bir ivme yakalandığını aktardı. Temkinli olarak yorumlanan bir büyüme yakalandığını aktaran Turan, 2016 yılı içerisinde rekor düzeyinde satışlar gerçekleştiğini belirtirken; düşük faiz oranları ve TOKİ olarak iştirak edilen şirketlerin de destek verdiği gayrimenkul kampanyaları ile birlikte 1 milyon 350 bin’den fazla konut satıldığını hatırlattı.

2016 yılı içerisindeki Türkiye’nin inşaat harcamalarının tam 450 milyar Türk Lirası’na ulaştığınıbelirten Turan, milli gelir içerisindeki inşaat sektörü payının yüzde 9’a kadar yükseldiğini belirtti. İnşaat sektörüne bağlı olan sektörlerin hesaba katıldığında Türkiye ekonomisinin yüzde 30’una yakın bir oran çıktığını belirten Turan, yakalanan ivme ile birlikte büyümenin 2017 yılında ve devam eden yıllar içerisinde de devam etmesinin ön görüldüğünü aktardı.

Turan, yaptığı açıklamada 2017 yılı içerisinde dünya genelinde inşaat sektörü hacminin 10,43 trilyon Amerikan Doları olacağının ön görüldüğünü belirtirken, aynı zamanda bahsi geçen pazarın dünya genelinde yüzde 4 oranında büyümesinin beklendiğini aktardı. Türkiye’de ise  pazarın yüzde 6 ila 7 oranında büyüyüp 335 milyar Türk Lirası’na ulaşacağının beklendiği aktardı.