TOKİ’den Kamusal Alan Atağı!

Konut sektöründe son 10 yılda hatrı sayılır bir gelişme kaydeden ve on binlerce konutu inşa ederek vatandaşın hizmetine sunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), pek çok alanda projeler geliştirerek şehirleri rahatlatmaya çalışıyor.

Özellikle İstanbul’da konutların çok yakın inşa edilmesi ve pek çoğunun deprem yönetmeliğine uygun yapılmamış olması büyük bir sorun teşkil ediyor. Olası büyük İstanbul depreminde yaşanacak can ve mal kaybını en aza indirmek isteyen devlet, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla harekete geçmiş durumda. TOKİ marifetiyle bahse konu evlerin boşaltılması ve yerlerine depreme uygun konutlar inşa edilerek hak sahiplerine verilmesi planlanıyor.

Kamusal Alanlar da Boşaltılacak!

İstanbul başta olmak üzere ülkenin hemen her ilinde kamusal alanda kaçak yapılaşmalar olduğu ve bu nedenle şehirlerin düzensiz büyüdüğünü belirleyen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu duruma bir önlem almak adına harekete geçti. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan tarafından yapılan açıklamada, sıkışık ilçelere ve şehirlere nefes aldırabilmek adına kamusal alanların hızla boşaltılacağı belirtildi.

İmar planlarına riayet edilmediğini ve sorunun temel kaynağının buradan çıktığının altını çizen Turan, bu durumu acilen düzeltmek gerektiğini belirtti. Eski imar planlarında „kamusal alan“ olarak kaydı bulunan bölgelerin boşaltılacağını açıklayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan; bu alanların yeşil alan, yol, okul, hastane, ibadethane ve otopark gibi sosyal alanlara çevrileceğini belirtti. Ayrıca 3 bini aşkın konutun daha rahat ve geniş bölgelere inşa edilerek İstanbullu’nun nefes alabileceği alanlar ortaya çıkarılacağını vurgulayan Turan, bu sayede olası depreme de hazırlıksız yakalanılmayacağını belirtti. Büyük İstanbul depreminin er ya da geç gerçekleşeceğini vurgulayan Turan, bunun için şimdiden alınacak önlemlerin hayati değer sahip olduğuna dikkat çekti.