3 Koldan Okul Kantinleri Denetlenecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018-2019 eğitim ve öğretim senesi için okul kantinlerinin denetimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“2018-2019 Eğitim ve Öğretim Döneminde Denetimler Devam Edecek”

Geçen eğitim ve öğreti yılı dönemiyle birlikte yaz tatilinde okul kantinlerinde gerçekleştirilen toplam denetim sayısının 46 bin 633 olduğunu söyleyen Pakdemirli, bu kapsamda da mevzuata uygun olmayan kantinlerin olduğunu ve onlara toplamda 231 bin 867 Türk Lirası değerinde idari para cezası uygulandığını, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde denetimlerinde devam edeceğini bildirdi.

Geçen sene Türkiye genelinde toplamda 261 kantinin mevzuata uygun olmadığını tespit edildiğini söyleyen Pakdemirli, yeni dönemde bakanlığın çalışmalara devam edeceğini, Türkiye’nin geleceği için çocukların ve gençlerin sağlıklı beslenmelerinin önemli olduğunu, hijyenik gıda tüketimlerinde kararlılığın devam ettiğini, bu nedenle de denetimlere yoğun bir şekilde devam edileceğini söyledi.

“3 Bakanlık İşbirliği İçinde Denetimler Yapacak”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na ek olarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da denetimlerde yer aldığını söyleyen Pakdemirli, kantinlerden yemekhanelere, büfelerden çay ocaklarına kadar tüm gıda tüketimi gerçekleştirilen yerlerde denetimlerin yapılacağını, gıdaların satışlarının ve hijyenlerinin çok önemli olduğunu, bu kapsamda 3 koldan kontrollerin yapılacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bu görevde yer almasının nedenini açıklayan Pakdemirli, tek bakanlık olduğu zaman iş kayıplarının meydana geldiğini, bunun olmaması için 3 bakanlığın iş birliği yapıldığını söyledi.