Öğrenciye Bin TL Maaş Müjdesi!

Meslek Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik yapılan düzenlemeler ile, öğrencilerin Meslek Lisesi’nde üretim yapıp, satış yapmalarının önü açılırken, aylık bin Türk Lirası maaş da öğrenciler için büyük bir müjde oldu.

Çalışma hayatı içerisinde yapılan düzenlemeler ile, Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrencilere yaptıkları çalışmaların karşılığında maaş ödenmeye başlayacak. Yapılan düzenleme ile artık Meslek Lisesi’nde okuyan öğrenciler saati 11 Türk Lirası’ndan aylık 1.000 Türk Lirası’na tekabül eden maaşa bağlanacaklar.

Yeni eğitim modeli ile birlikte öğrencilerin yaşadığı ya da yaşayacağı maddi sorunun önüne geçmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, yapılan bu düzenleme ile birlikte maddi sorunlar yüzünden okulu bırakma ya da ek işlerde çalışarak gelir sağlarken dersleri aksatma sorununa çözüm bulmayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler ile birlikte özel mesleki ve teknik anadolu liseleri’nin kapsamında üretim yapılmasının önü önemli ölçüde açılmış oldu.

Yapılacak bu düzenleme ile birlikte öğrenciler hafta içi günlerde en fazla 3 saat, öğrenim zamanı içerisinde cumartesi günleri en fazla 8 saat, yarıyıl ve yaz tatilleri kapsamında ise pazar günleri hariç haftanın 6 günü, her gün en fazla 8 saat çalışabilecekler. Bu düzenleme kapsamında sadece yarıyıl ve yaz tatillerini çalışarak geçiren öğrenciler, toplamda 6 bin 688 Türk Lirası tutarında ücret alabilecekler.

Öğrencilerin mesleki ve teknik anadolu liselerinde üretim yaparak satış gerçekleştirebileceği alanlar ise; biyomedikal, elektrikelektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, tekstil, tesisat ve yenilenebilir enerji, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalürji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakım olarak belirlendi.