Açıklanan Şubat Ayı Enflasyon Verileri Son 5 Yılın Rekoru Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu, geçtiğimiz ayın enflasyon verilerini hesapladı.

TÜFE, şubat ayı içerisinde bir önceki ay ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 0,81 oranında artış meydana geldiği görülmekte. Gözlemlenen bu yükseliş 2017 yılının Ocak ayında yüzde 2,46 oranında olmuştu. Şubat ayında meydana gelen artış ile birlikte toplamda yüzde 3,29 oranında bir artış meydana geldiği açıklandı. TÜFE’nin 2016 yılının aynı ayı ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 10,13 oranında gerçekleştirdiği görülmekte. Veriler ile ilgili yapılan bu tetkikler geride bıraktığımız son 5 yılın en yüksek enflasyon verileri olarak kayıtlara geçtiği bilinmekte.

Buna bağlı olarak da Ocak ayı içerisinde yüzde 3 oranında zam artışı uygulanan yaklaşık olarak 5 milyon memur ve memur emeklilerinin aldığı zam, enflasyon karşısında eridi. Yaşanan enflasyondaki 2 aylık yükseliş memur ve memur emeklilerinin zam artışlarını iptal etti. Bağ-Kur ve SSK‚dan emekli olan vatandaşlara uygulanan zam artışlarının da altıda dördünü götürdü.

Enflasyonda yaşanan negatif yükselmeler enflasyon olana kadar zam alan yaklaşık olarak 9 milyon emekli zammının da yaklaşık üçte ikisi enflasyon ile birlikte eridiği ve SSK ve Bağ- Kur’dan emekli olan vatandaşları fazlasıyla üzdüğü görülmekte. SSK ve Bağ- Kur’dan emekli olan vatandaşlar aldıkları yüzde 4.73 oranındaki zammın yüzde 3.29 oranlık dilimini enflasyon yutmuş oldu.

2017 yılı Ocak ayı içerisinde yüzde 3 oranında zam gerçekleştiğini söyleyen Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, örnek vererek 3 bin Türk Lirası aylık maaş alan bir memur vatandaşın 90 Türk Lirası değerinde zam artışı olduğunu ifade etti. Ayrıca memurların yaşadıkları kayıpların sadece enflasyon ile sınırlandırma yapılmaması gerektiğini söyleyen İsmail Koncuk, mart ayı içerisinde yüzde 15 oranında olan vergi payının yüzde 20 oranlık paya geçileceğini söyledi.