Gayrimenkul Sektörüne Büyüme Hakim!

Özyurtlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Tamer Özyurt, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak devlet teşvikinin ardından gelmiş olan faiz indirimleri ile hayata geçirilmiş olan yeni konut kampanyaları sayesinde bir ivme kazanmış olan gayrimenkul sektörü büyüme ve gelişmesini daha da ilerleteceğini belirtti.

Tamer Özyurt yapmış olduğu açıklamasında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)konut satışları hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasına da değinerek istatistikte yer alan rakamların konut için yoğun bir talebin var olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Devlet tarafından teşvik yapılmasının ardından gerçekleşen faiz indirimi ve hayata geçirilmiş olan yeni konut kampanyaları sayesinde ivme kazanmış olan bu sektörün büyümesini daha da ilerleteceğini öngördüklerini belirten Özyurt, damga vergisi ve tapu harcında yapılan indirimler ile beraber alım yapmak üzere harekete geçmiş olan gayrimenkul alıcısının bir anlamda Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturduğunu açıkladı. TÜİK tarafından açıklanmış olan verilere göre geçen yıla nazaran bu yıl, yabancı yatırımcılara gerçekleştirilmiş olan konut satışlarında yüzde 10,1 artış gösterdiğini ve ülke uyruklarına bakıldığında en çok konutun Suudi Arabistanlı yatırımcılara satıldığını açıklamalarına ekledi. Konut satışların artış olmasının nedeni için yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesi olduğunu söyleyen Tamer Özyurt, yapılan halk oylamasından sonra yabancı yatırımcıların tabiri caizse Türkiye’ye akın ettiklerini, bu yatırımcıların Türkiye’yi çok yakından takip ettiklerini ve ekonomide yaşanan bu iyi gelişmelerin hem yerli hem de yabancı yatırımcıları harekete geçirdiğini ifade etti.

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan Bilent Dündar’da TÜİK tarafından açıklanan veriler hakkında bir açıklama yaparak bu rakamların gayrimenkul sektörü için oldukça mutlu edici olduğunu belirtti. Türkiye çapında gerçekleştirilen konut satışlarının 2016 yılının Mayıs ayına nazaran yüzde 1,5 artış yaşamasının bu sektöründe hızlı bir şekilde büyüme gelişme gösterdiğinin bir ispatı olduğunu ifade etti.

Ayrıca İnsay Yönetim Kurulu Başkanı olan İhsan Çulhalık da konu hakkında bir açıklamada bulunarak Türkiye’deki konut satışlarında yaşanan artışın,  gayrimenkul sektörünü yatırım için iyi bir aracı olduğunu gösterdiğini belirtti. TÜİK’in açıklamış olduğu bu verilerin ise, gayrimenkul sektörünün, güvenli bir liman olmaya devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu açıklamalarına ekledi.