TÜİK Yapı Ruhsatı Verilerini Açıkladı!

TÜİK, Ocak – Eylül dönemine ait olan Yapı Ruhsatı İstatistiklerini açıkladı. Açıklanan bu verilere göre, geçen yıla kıyasla bu yıl yapı ruhsatı verilen binaların sayısı yüzde 32 civarında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının ilk 9 aylık dönemine Yapı Ruhsatı İstatistiklerini açıkladı. Bu verilere göre 2017’nin Ocak – Eylül döneminde, 2016’nın aynı dönemine kıyasla belediyelerin yapı kullanım ruhsatı belgesi verdiği binalarda yüzde 32, bu binaların yüzölçümünde yüzde 52,2, değeri yüzde 82,6, konutların sayısında ise yüzde 57 civarında artış yaşandı.

Bahsi geçen bu 9 aylık süre zarfı içerisinde yapı kullanım izin belgesi verilmiş olan binaların yüzölçümü totalde 222,4 milyon metrekareye ulaşmış oldu. Söz konusu bu rakamın 125,9 milyon metrekaresi ev, 46,6 milyon metrekaresi ev harici ve 50 milyon metrekaresinin ise ortak kullanım alanı olduğu tespit edildi.

İki ve daha fazla kata sahip olan binalar, kullanım amacı göz önünde bulundurularak ikamet amacıyla sahip olduğu 173,3 milyon metrekarelik yüzölçümü sayesinde en yüksek payı almış oldu. En yüksek payı alan ikinci binalar ise 12,6 milyon metrekarelik yüzölçümü ile kamu eğlence, hastane eğitim ya da bakım kuruluşları oldu.

Yapı sahipliği göz önünde bulundurularak incelendiğinde ise en yüksek payın sahibi 189,6 milyon metrekare ile özel sektör oldu. Özel sektörün hemen peşinde 28,6 milyon metrekare ile devlet sektörü, onun peşinde ise 4,2 milyon metrekarelik yüzölçümü ile yapı kooperatifleri yer aldı.

2017’nin üçüncü 4 aylık döneminde ise 2016 yılının aynı dönemine kıyasla belediyelerin yapı kullanım ruhsatı vermiş olduğu yapıların toplam rakamında yüzde 7, yüzölçümünde yüzde 10,5, konut sayısında yüzde 11,6 ve değerinde ise yüzde 31,3 civarında bir artış yaşandı.    

Binaların totaldeki yüzölçümüne bakıldığında ise 20,4 milyon metrekare ile en yüksek payı İstanbul aldı. İstanbul’u takip eden ikinci il 11,6 milyon metrekare ile Ankara, Ankara’yı takip eden üçüncü ile ise 6,6 milyon metrekare ile İzmir oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu bu verilere göre yüzölçümü en az olan iller Şırnak, Ardahan ve Bayburt olduğu belirlendi.