Hizmet Sektörü Güven Endeksi Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından eylül dönemine ait sektörel güven endeksleri açıklandı. Buna göre, mevsim etkilerinde arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi eylülde 79,4 seviyesinde oldu.

Hizmet Sektörü Güven Endeksi Düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi bir önceki ay 88 seviyesinde bulunuyordu. Ancak eylül döneminde endekste yüzde 9,7 oranında düşüş oldu ve 79,4 seviyesine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksinde oluşan düşüş, son 3 aylık süreçte iş durumun iyi olmaya başladığını, hizmetlere olan talepte yükselme olduğunu değerlendiren ve ilerleyen 3 aylık dönemde de bu taleplerin artmasını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe iş durumu beklentisi endeksi yüzde 12 oranında, hizmetlere olan talep yüzde 9,1 oranında, hizmetlere olan talep beklentisi ise yüzde 8,3 oranında düşüş gösterdi.

Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi Düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi eylül döneminde yüzde 5,2 oranında düşüş göstererek 88,5 seviyesine geriledi. Perakende ticaret sektöründe meydana gelen söz konusu düşüş son 3 aylık süreçte iş hacmi ile satışların arttığını değerlendiren ve ilerleyen 3 aylık dönemde de bunun artmasını bekleyen girişimci yönetici sayısında düşüş meydana gelmesinden kaynaklandı. Söz konusu sektöre ağustos dönemine göre iş hacmi ve satışlar ile iş hacmi-satışların beklentisi endeksleri ise yüzde 14,2 ile yüzde 12,9 oranında düşüş gösterdi. Ancak mevcut mal stok seviyesi endeksinde ise yüzde 8,8 oranında yükselme oldu. İnşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 16,7 oranında düşüş göstererek 57,3 seviyesine geriledi.