İş Gücü Maliyet Endeksi Açıklandı

Saatlik bazda iş gücü maliyeti endeksi, 2016 yılının son çeyreğinde, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0,8 oranında bir artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, iş gücü maliyet endeksinde saatlik bazda artış yaşandı. 2016 yılının son çeyreğine dair açıklama yapan TUİK, bu dönemdeki iş gücü maliyet endeksinin saatlik bazda, bir önceki döneme göre yüzde 0,8 oranında bir artış olduğunu aktardı.

Sanayi sektöründeki saatlik bazda iş gücü maliyet endeksi yüzde 2,9 oranında artış gösterirken inşaat sektöründeki artış 3,2 oranında oldu. Hizmet sektöründe ise saatlik bazda iş gücü maliyet endeksinde yüzde 0,8 oranında bir azalma söz konusu oldu.

İş gücü maliyet endeksi mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında ise, saatlik bazda iş gücü maliyeti endeksinde en yüksek artış, su temini, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri sektöründe yüzde 6,2 oranında gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksini mevsim ve takvim etkilerinden arındırdığımızda ise artış bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında gerçekleşti. Kazanç endeksi, sanayi sektöründe yüzde 2,8 oranında artış gerçekleştirirken, inşaat sektöründeki artış yüzde 3 oldu. Sektörel bazdaki en yüksek saatlik kazanç endeksi ise yüzde 9,2 oranı ile birlikte elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşmesi kayıtlara geçti.