Altın Alırken Dikkat! Paranız Boşa Gitmesin!

Son dönemde dolandırıcıların hedefi tekrar altın piyasasına kaydı. Neredeyse arasındaki farkı yılların kuyumcularının bile fark edemediği sahte Cumhuriyet altınları yüzünden altına verdiğiniz paranız çöpe gidebilir!

Son zamanlarda, dolandırıcların rotası tekrardan altın piyasasına kaydı. Uzun dönem boyunca sahte çeyrek altınlar ile mücadele eden kuyumcular, şimdilerde de orjinalinden ayırmanın neredeyse mümkün olmadığı cumhuriyet altınları yüzünden dertli. Fiyatı ortalama olarak 1.000 Türk Lirası civarında olan altınlar için vatandaşlar satın alma ve satma aşamasında dikkatli olmalı!

Dolandırıcılar, mevcut cumhuriyet altınlarının kalıplarını çıkartarak, orjinalinden ayırmanın neredeyse mümkün olmadığı sahte Cumhuriyet altınları üretimine başladı. Bir kısmının altın olarak kullanılması ile birlikte birçok madenin karıştırılması ile ortaya çıkartılan sahte altınlardan hem vatandaşlar, hem de kuyumcular mağdur oluyor. Aynı zamanda dolandırıcılar, gerçek Cumhuriyet altınlarının ortasını oyarak, boşaltıyor, bu alana da pirinç, gümüş gibi daha ucuz olan madenleri entegre ediyor. Bu yöntem de son zamanlarda sık kullanılan yöntemler arasında yer almaya başladı.

Klasik bir Cumhuriyet altının ağırlığı 7,2 gram olurken, piyasa değeri günümüzde 1.000 Türk Lirası civarında seyrediyor. Lakin dolandırıcılar tarafından üretilen bu sahte altınların, yaklaşık 6 gramı tamamen işlevsiz ve ucuz madenlerden olduğu için, ortalama 1 gramlık kısmı altına olarak kalıyor.

Sahte Cumhuriyet Altını Nasıl Anlaşılır?

Bir Cumhuriyet altının sahte olup olmadığını anlamak için iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden birincisi altını kesmektir. İkinci yöntem olan altını mihenk taşına sürtme yönteminden iyi bir kaplama sayesinde yırtabilen dolandırıcılar, altının kesilmesi ile birlikte ortaya içerisindeki hammaddenin çıkması ile birlikte yakalanıyorlar.