Dikkat! Farkında Olmadan Dolandırılabilirsiniz!

Milenyum yıllarında hızlı bir yükseliş yaşayan teknoloji çılgınlığı, aynı zamanda dolandırma vakalarının da artmasına ortam yarattı. Sadece aranarak değil, farkında olmadan aldığınız bir SMS’le bile dolandırılabilirsiniz!

80 milyona yakın nüfusa sahip olan Türkiye’de akıllı telefon kapsamına giren telefonlardan kullanan kişi sayısı neredeyse 42 milyonu aşmış durumda. Bu durum, birçok dolandırıcı için fırsat kapısı olarak nitelendirilerek, vatandaşların haberleri olmadan dolandırılmalarına ortam yaratıyor.

GSM Operatörlerine ödenilen fatura ya da ön ödemeli hatlardaki biriken Lira’lara göz diken dolandırıcılar, vatandaşlara çeşitli yollar ile ulaşarak telefonlarına sahte ödemeler yapmalarına ortam yaratacak üçüncü parti adı verilen uygulamaları indirmelerine ya da üye olmalarına sağlıyor.

Kişi Başı Aylık 20 ila 80 TL Ek Fatura Geliyor!

Dolandırıcılar, siz farkında olmadan ya da sizin faydalı bir hizmet alacağınızı düşündürerek sizi telefon numaranız üzerinden farklı servislere abone yapıyor. Genellikle astroloji, burç yorumu, borsa takibi, rüya yorumlama gibi farklı hizmeler sunacaklarını söyleyen dolandırıcılar, bu hizmetler karşılığında cep telefonu faturanıza ek hizmet bedeli adı altında ödemelerinizi yansıtıyor.

Vatandaşların haberleri dahi olmadan gerçekleştirilen bu işlemden birçok vatandaş faturaları eline aldıklarında haberdar olabiliyorlar. Bu yüzden, her ay cep telefonu faturanızın ekstresini iyi incelemeli, ödeme yaptığınız hizmetler arasında kullanmadığınız bir hizmet varsa müşteri hizmetlerinizi arayarak iptal ettirmelisiniz.