TESK Başkanı: Elektronik Eşyalarda Kredi Kartına Taksit İmkanı Sağlanmalı!

TESK Başkanı, ülkemizdeki elektronik eşyaların kullanımlarına, yıllık olarak satışlarda ne kadarlık bir değişim gözlemlendiğine ve satışlarda nasıl bir tutum izlendiğine değindi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, cep telefonu satışlarının her geçen gün, her geçen sene artış gösterdiğini, bu nedenle de kredi kartına taksit yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı Palandöken, cep telefon satışları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cep telefonu satışları ile ilgili bilgilendirme yapan Palandöken, her sene ortalama olarak cep telefonu satışlarının 500 bin artış gösterdiğini, bu satışların ekonomiye destek verdiğini, bu nedenle de satışlarda uygulanan kredi kartına taksit imkanının olması gerektiğini, kredi kartı ile taksit imkanı olduğunda bankalar yerine esnaf vatandaşların kazanç sağlayabileceğini söyledi.

Palandöken: Taksit Sınırlandırması Ürün Talebini Düşürüyor

Satışlarda taksit sınırlandırmaları getirildiğini söyleyen Palandöken, bu sınırlandırmalarda da vatandaşların faizli kredi kullandıklarını, bunun  da ürünlere olan talebi azalttığını söyledi.

Akıllık telefon satışlarının 2015 yılında 12 milyon olduğunu söyleyen TESK Başkanı Palandöken, bu rakamın 2016 yılında 12,5 milyona yükseldiğini, her sene satışların 500 bin yükseldiğini söyledi. Türkiye’de akıllık telefon kullanımlarına dikkat çeken Palandöken, ülkemizdeki cep telefonu kullanımlarının gün geçtikçe yükseldiğini, vatandaşların artık daha teknolojik telefon kullanmayı tercih ettiğini, yapılan istatistiklere göre 2 senede bir vatandaşların telefonlarını yenilediklerinin gözlemlendiğini, ancak bunların satın alımlarında bankalardan kredi çekildiğini, kredi kartına taksit imkanı geldiği zaman bankalar yerine esnafların kazanç elde edebileceğini söyledi. Böylelikle de vatandaşların faiz ödemesi yapmalarına gerek kalmayacağını söyleyen Palandöken, ayrıca faiz oranlarında da düşüş gözlemlenebileceğini söyledi. Bunun benzer durumunun diğer elektronik eşyalarda da görüldüğünü söyleyen Palandöken, vatandaşlar elektronik eşya almak istedikleri zaman mağaza yetkililerinin mağaza içinde bulunan mobil banka şubelerine vatandaşları yönlendirdiklerini, 10 dakika gibi kısa bir süre içinde de krediye onay çıktığını söyledi.