Kredi Kartı Puan ve Bonusları Nasıl Kullanılır?

Kredi kartını en çok kullanan ülkelerden biri olarak gün geçtikçe kredi kartı kullanımı artış göstermeye devam etmektedir. Bu artışın yanı sıra her bir bankanın bünyesindeki kredi kartı çeşitliliği de aynı oranda artmaktadır. Kullanıcıların kredi kartlarını tercih etmesi ve var olan kart sahiplerinin de limitlerini yükseltmesi için bankalar dönem dönem kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar dahilinde verilen şartların yerine getirilmesi durumunda Bonus ve puan hediyesi kartlarınıza iletilmektedir. Yaptığınız alışveriş mağazası, teknolojik alet ya da benzin istasyonu gibi çeşitli koşulları sağlayıp buralardan alışveriş yapmanız durumunda her bankanın çeşitli hediyeleri olmaktadır.

Kullandığınız kartın özellikleri doğrultusunda bankanın yapmış olduğu kampanyalar geçerlilik kazanmaktadır. Alışverişinizin tutarı üzerinden belli bir yüzdesini ya da benzin istasyonundan aldığınız benzinin tutarı kadar hediye bonuslar verilmektedir.

Marketlerde ve Benzin İstasyonlarında Kart Hediyelerinin Kullanımı

Çeşitli koşulları sağlamanız durumunda Macro, Migros, Carrefour gibi büyük çaptaki süper marketlerde geçerli olan bazı kampanyalar söz konusudur.  Gerekli şartları sağlamanız durumunda market ve banka tarafından netleştirilmiş alışveriş tutarı üzerinden bonus ve puan kazanabilirsiniz. Bunların kartınıza yüklendiğinden emin olmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Kullanılan POS cihazının ve anlaşmalı şube olduğunun bilinmesi durumunda bonuslarınızı kullanabilirsiniz.

Akaryakıt istasyonlarında da aynı mantık söz konusudur. Bankaların üzerinde en çok kampanya ve reklam yaptığı alanlardandır. Araç kullanımının fazla olmasının da bunda etkisi olmalıdır. Kredi kartınız dahilindeki kampanyalara katılmak için gerekli şartlara bakmanız da fayda vardır. Bunun ardından bonus ve puanların benzinlikteki POS cihazlarına uyumlu olup olmadığını danışabilirsiniz.

Hediye Puanlar Nakde Dönüştürülebilir mi?

Yaptığınız yüksek harcamalar karşısında ufak bir yüzde olarak hediye edilen kredi kartı puanları biriktikçe iyi bir miktara ulaşabilmektedir. Bazı kredi kartlarında nakit çekim özelliği mümkünken bunların da nakit olarak çekimi mümkün mü sorusu, merak edilenler arasındadır. Fakat sadece puanların geçerli olduğu yerlerde kullanabilir, nakde çeviremezsiniz.