Merkez Bankası Kredi Kartı Faiz Oranlarını Revize Etti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından kredi kartı faiz oranları güncellendi. Güncellenen kredi kartı faiz oranlarının geçerliliği ise 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren olacak.

Merkez Bankası Kredi Kartı Faiz Oranlarını Değiştirdi!

Merkez Bankası tarafından kredi kartı faiz oranları değiştirildi. Yapılan değişiklikler kapsamında kredi kartları işlemlerindeki aylık minimum akdi faiz oranı yüzde 2,25 olarak revize edildi. Kartlarda uygulanacak olan aylık minimum gecikme faizi oranı ise yüzde 2,75 olacak. Söz konusu oranlar yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde farklı olacak.

Yabancı Para Cinsinden Kredi Kartlarının Faiz Oranı Geriledi

Yabancı para cinsinden olan kartlarda aylık minimum faiz oranı yüzde 1,80 olurken, aylık bazdaki gecikme faizi oranı ise yüzde 2,30 olarak revize edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarında yapılan değişikliklerin 1 Ekim 2018 tarihi ve sonraki dönemler için geçerli olduğunu, Türk Lirası cinsinden olan kredi kartlarında uygulanacak olan aylık bazdaki faiz oranının en az yüzde 2,25 olacağını, gecikme faizlerinin ise en az yüzde 2,75 olarak uygulanacağını bildirdi. Yabancı para cinsinden olan kartlarda aylık uygulanan faiz oranının en az yüzde 1,80 olacağını bildiren Merkez Bankası, gecikme faiz oranlarının ise yüzde 2,30 olarak revize edildiğini bildirdi.

Diğer ülkelerde de olduğu gibi Türkiye’deki bankalar, kredi kartı faiz oranlarını diğer bireysel kredi kartı faiz oranlarını göre çok daha yüksek belirlemekteler.