Araç Sahipleri Dikkat! Kanunları İhmal Edene Ceza!

2017 yılında 10 milyon 261 bin 117 tane ticari aracın denetimi yapıldı. Bu araçların 60 bin 830 tanesine ceza kesildi. Kesilen ceza tutarı ise 47 milyon 609 bin 472 bin Türk Lirası olacak açıklandı.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü (KDGM) ekipleri tarafından Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Erzurum, Gaziantep, Trabzon, Samsun, Bolu, Diyarbakır, Sivas ve Bursa bölge müdürlüklerine bağlı olan yol kenarı denetim istasyonlarında, fazla yükleme yapan, yetki belgeleri olmayan ve kanun kapsamındaki maddelerin ihlalleri söz konusu olan araçlara cezalar kesildi. Bu kapsamda geçen sene 10 milyon aracın denetimi yapıldı. Yapılan denetimlerde ceza kesilen araçların toplamdaki ceza tutarı ise yaklaşık 48 milyon lira oldu.

İstanbul İlk Sırada!

Yol kenarı denetim istasyonlarından İstanbul Bölge Müdürlüğü, söz konusu dönemde toplamda 3 milyon 370 bin 846 tane aracın kontrollerini gerçekleştirdi. İstanbul ili en fazla araç denetlenen bölge olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de denetimleri yapılan araç sayısının yüzde 32,85’lik kısmı ise İstanbul’da oldu.

İstanbul’da denetimleri yapılan araçlardan 16 bin 979 tanesine ceza kesildi. 16 bin 979 araç kanun maddelerini ihlal etti. Kesilen cezaların tutarı ise 12 milyon 904 bin 723 Türk Lirası olarak açıklandı.  En fazla araca ceza kesilen bölge ise yine İstanbul oldu. Toplamda kesilen cezaların yüzde 27,11’i ile İstanbul ilk sırada yer aldı.

Yapılan denetimlerde cezalar ise Karayolu Taşıma ve Karayolu Trafik Kanunlarının ihlal edilmesinden kaynaklandı.  Ceza kesilen araçların büyük bir kısmının ise yetki belgeleri yoktu. Diğer bir kısmında ise fazla yüklemeler söz konusuydu.