Son Tarih 1 Aralık! Bunu Yapmayana 625 TL Ceza Var!

Kış mevsiminin gelmesi ve yurda ilk karın düşmesi ile birlikte herkesin aklına kış lastiği uygulaması geldi. 1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak ve 1 Nisan 2018 tarihine kadar sürecek olan kış lastiği uygulamasında lastik değişimi yapmayanlara tam 625 Türk Lirası ceza kesilecek.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, kış mevsiminin baş göstermesi ile birlikte sürücülerin kış lastiklerini takmaya başlaması konusunda uyarıya yer verildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” ile alakalı tebliğe işaret eden Ankara Valiliği, uygulamanın 1 Aralık 2017 tarihinde başlayacağı ve herhangi bir uzatma olmaması halinde 1 Nisan 2018 tarihinde son bulacağı belirtildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada kamyonların, çekicilerin, tankerlerin, otobüslerin, tahrikli dingilleri üzerinde yer alanlar dahil tüm lastiklerin, kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin hem takılı olan lastiklerin, hem de araçta taşınan ve yaşanabilecek sorunlarda yerine takılabilecek olan lastiklerin de kış lastiği ile değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kış lastiği bulunmayan araçlara, en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimde görevli olan memurlar tarafından izin verileceğine yer verilirken, 14 Kasım 2017 tarihli 179 sayılı kararı uyarınca Ankara sınırlarında uygulamanın 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında uygulanacağına, bu uygulamaya uymayanlara da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A maddesine göre 625 Türk Lirası tutarında para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Ankara’da Valilik, yapılacak olan bu uygulamada denetimlerin İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından yapılacağına da yer verildi.