Avrupa’da Eleman Açığı En Fazla Çekya, En Az Yunanistan’da

Avrupa Birliği ve Avro Bölgesi’nde 2018 ikinci çeyrek dönemde bir önceki döneme kıyasla eleman açığında değişiklik gözlemlenmedi. Eleman açığının en çok olduğu sektör ise hizmetler sektörü olarak kayıtlara geçti.

Eleman Açığından Değişiklik Olmadı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre 19 üyeye sahip olan Avro Bölgesi’nde eleman açığında ikinci çeyrekte herhangi bir değişim gözlemlenmedi ve yine yüzde 2,1 olarak kayıtlara geçti. Söz konusu bölgede eleman açığı geçen senenin üçüncü çeyrek döneminde bugüne kadar geçen süre zarfında artış periyodu izledi. Geçen senenin ikinci çeyrek döneminde eleman açığı yüzde 1,9 olarak açıklanmıştı ve üçüncü çeyrek dönemde de değişiklik olmamıştı. Ancak dördüncü çeyrek dönemde yükselerek yüzde 2 seviyesine ulaşmıştı.

Sektörler incelendiği zaman avroyu kullanan ülkeler arasında bu yılın ikinci çeyrek döneminde en çok eleman açığı olan sektör yüzde 2,4 ile hizmetler sektörü oldu. Sanayi ve inşaat sektörlerinde eleman açıkları ise yüzde 1,9 olarak kayda geçti.

Eleman Açığı En Fazla Çekya, En Az Yunanistan’da

Avrupa Birliği eleman açığı verileri incelendiğinde ikinci çeyrek dönemde birinci çeyrek dönemdekiyle aynı seviyede olarak değişiklik olmadı. Avrupa Birliği eleman açığı verilerinin en yüksek olduğu sektör ise hizmetler sektörü oldu. Bunun devamında da inşaat ve sanayi sektörleri yer aldı. Bu yılın ikinci çeyrek döneminde eleman açığının en çok olduğu ülke yüzde 5,4 ile Çekya oldu. Devamında ise Belçika yüzde 3,5 ile ikinci sırada, Hollanda yüzde 3,1 ile üçüncü sırada, Almanya ise yüzde 2,9 ile dördüncü sırada yer aldı. Eleman açığının en az olduğu ise yüzde 0,7 ile Yunanistan oldu. Bunun devamında ise Bulgaristan, Portekiz ve İspanya yer aldı.