Doğalgaz ve Elektriği Avrupa’dan Daha Ucuza Kullanıyoruz!

Avrupa Birliği üyeleri ile kıyaslama gerçekleştirildiğinde 2017 yılının ilk yarısında en ucuz doğalgaz tüketimi gerçekleştiren ülke Türkiye oldu!

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan verilere göz atıldığında 2017 yılının ilk yarısı içerisinde Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerdeki konutlarda kullanılan her 100 kilovatsaat doğalgaz için ödenen ücret 5,8 Euro tutarında olurken bu rakam Türkiye’de 2,6 Euro seviyesine tekabül ediyor. Aynı dönem içerisinde konutlarda kullanılan 100 kilovatsaatlık doğalgaz için en pahalı kullanım yapan ülkeler arasında 12,1 Euro ile İsveç ilk sırada yer alırken, 8,1 Euro ile ikinci sırada Danimarka, 7,7 Euro ile Portekiz üçüncü sırada, 7,6 Euro ile Hollanda dördüncü sırada, 7 Euro ile İtalya beşinci sırada yer aldı. Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomileri arasında yer alan Almanya doğalgazı 6,1 Euro’dan kullanırken, Fransa 6,4 Euro’dan, İngiltere 4,7 Euro’dan, İspanya ise 6,7 Euro’dan kullanıyor.

Bu rakamlar ile doğalgaz kullanımında Türkiye 28 AB ülkesi arasında en ucuz doğalgaz kullanımına sahip ülke konumuna yerleşiyor. Elektrik kullanımında ise en ucuz ikinci ülke olan Türkiye, 100 kilovatsaat elektrik kullanımı için bu yılın ilk yarısı içerisinde ortalama 10,5 Euro ödeme yaparken, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin genelinde ortalama 20,4 Euro ödeme yapılıyor. Bulgaristan, Türkiye’den ucuz olan tek ülke olurken, Bulgaristan’da yapılan ödeme 9,6 Euro, Litvanya’da yapılan ödeme 11,2 Euro, Macaristan’da yapılan ödeme 11,3 Euro, Hırvatistan ve Romanya’da yapılan ödeme ise 12 Euro olarak kayıtlara geçmiş durumda.