Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı, Türk Kıyılarına Ulaştı!

Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı çalışmalarının deniz etabında artık sona yaklaşılıyor. Dünya’nın en büyük inşaat gemisi olma özelliğine sahip olan Pioneering Spirit, yaklaşık 10 ay süren yolculuğunu bugün itibariyle tamamladı.

Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı, Rusya’nın Anapa kıyısından Türkiye’de Kıyıköy’e kadar bir doğalgaz boru hattı döşeme çalışmaları devam ediyordu. Çalışma 10 ay sürdü. Çalışmayı Dünya’nın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit gerçekleştirdi. Bu süreçte toplamda 7 milyar Dolar’a mal olması gereken Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı projesinin 930 kilometre uzunluğunda olan ilk hattı, Kıyıköy’deki sığ sulara kadar geldi. Çalışmaların yürütüldüğü gemide 40 farklı ülkeden toplamda 562 adet personel görev yaptı.

Türk Akım projesi kapsamında Şubat ayında bir günde 5,7 kilometre uzunluğunda boru hattı döşemeyi başaran gemi ve ekibi, yeni bir rekora imza attı. Borular, en fazla 2 bin 200 metrelik derinliğe döşendi. Gemi toplamda 21 milyon Litre dizel ile yüklenirken, ortalama bir hızda günde yaklaşık 100 bin litre, tam hızda ise günde 400 bin litreye kadar dizel yakıt tüketimi gerçekleştirdi. Gemi, her döşediği boru için bir fotoğraf çekimi gerçekleştirerek, oluşabilecek hatalar ve sorunlarda tekrar inceleme yapılmasında da kolaylık sağlamayı hedefledi.

2017 yılının Haziran ayının sonunda başlayan Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı projesi deniz boruları etabı çalışmaları, yaklaşık 10 aylık bir çalışma ile bugün itibariyle tamamlandı. Çalışma kapsamında toplamda 74 binden fazla boru kaynağı yapıldığını belirten Gemi Kaptanı Fernengel, yapılan kaynaklardaki hata payının yüzde 0,63 olduğunu, bu hataların da düzeltildiğini, kış döneminde yaşanan fırtınalara rağmen çalışmaların devam ettiğini, 7-8 metreyi bulan dalgalar eşliğinde boru döşemelerinin devam ettiğini, çalışmalar esnasında deniz dibinde uçak enkazlarına ,arkeolojik alanlara denk geldiklerini, bu tarz karşılaşmalarda yeni rota belirlenerek çalışmalara devam ettiklerini, erteleme yapmadıklarını belirtti.