Doğalgaz Fatura Ödeme Süresi Artırıldı!

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu yaptığı yenilik ile birlikte fatura ödeme süresini 7 günden 10 güne çıkarttı. Artık vatandaşlar doğalgaz faturası kesildikten sonraki 10 gün içerisinde faturayı ödeyebilecekler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye’nin 81 ilinin tamamına doğalgaz hizmeti verilmesi işlemi tüm hızıyla devam ederken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tüketicilerin memnuniyetini artırmak amacıyla bir takım yenilikler yaptı. Vatandaşların fatura tutarlarında harcadıkları doğalgaz eğer 50 metreküpten az bir tutara tekabül ettiği taktirde artık kesinti yapılmayacak!

Fatura Ödeme Süresi Uzatıldı

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun yaptığı bir diğer yenilik ise fatura ödeme süresini uzatmak oldu. Artık faturalar 7 gün içerisinde değil, 10 gün içerisinde ödenebilecekler.

Aynı zamanda abone olan kişinin vefat etmesi halinde, diğer mirasçılardan bir itiraz ortaya koyulmaması durumunda vefat eden kişinin eşine ücretin tamamı iade edilerek, yeniden abone olmasına olanak sağlanacak.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun yaptığı bir diğer yenilik ise Cuma günü yapılan doğalgaz kesintilerini kaldırmak oldu. Hem Cuma günleri, hem de resmi tatil günlerinden bir önceki günler doğalgaz kesintisi yapılmayacak. Bu sayede vatandaşlar, borçlarını ödeyerek hizmet aksaması yaşamayacaklar. Doğalgazın kesilmesi halinde ise tekrar açma süresi 48 saatten, 24 saate kadar düşürüldü. Vatandaşlar doğalgaz kesintisi sonrasında borçlarını ödemeleri ve başvurmaları durumunda ortalama 24 saat içerisinde tekrar doğalgazlarına kavuşacaklar.

Türkiye genelinde 13 milyon civarında bir abone bulunduğunu belirten Enerji Piyasası Denetleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, yapılan bu revizyonlarla birlikte müşteri memnuniyetinin en üst düzeye çıkartılacağını aktardı.