Elektrik Faturalandırmasında Önemli Detay: 2018 Tarifesi Ocak Ayına Göre Ayarlanacak!

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Genel Sekreteri Uğur Yüksel, elektrik faturalarında ve fiyatları konusunda elektrik dağıtım şirketlerinin herhangi bir sorumluluğa sahip olmadığını, dağıtım şirketlerinin elektrik satmadığını, sadece dağıttığını ifade eden bir değerlendirmede bulundu.

ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir açıklama yaptı. Yazılı olarak gerçekleştirilen açıklamada, elektrik dağıtım şirketlerinin görevlerinin ev ve iş yerlerine elektrik ulaştırmak olduğunu ifade eden Yüksel, fiyat belirlemede veya satış konusunda dağıtım şirketlerinin herhangi bir sorumluluk olmadığını ifade etti.

Dağıtım şirketlerinin sorumluluğunun elektrik dağıtımı olduğunu ifade eden Yüksel, medya yayın organları tarafından yapılan bazı açıklamalarda dağıtım şirketlerinin fiyat belirleme aşamasında rol sahibi olduğu olduğunu belirten açıklamalar yaptığını, bu açıklamaların asılsız olduğunu, bu yüzden bu açıklamanın gerçekleştirildiğini belirtti. Dağıtım şirketleri görevinin evlere ve iş yerlerine elektrik dağıtımı olduğunu ifade eden Yüksel, satışın perakende şirketler tarafından gerçekleştirildiğini, elektrik tarifelerinin de bu perakende şirketler tarafından belirlendiğini, elektriğin tüketicilere satışının bu şirketlerin sorumluluğunda ve faturalandırmasında olduğunu ifade etti.

Dağıtım şirketlerinin diğer bir görevinin hangi evin ve iş yerinin ne kadar elektrik kullanımı gerçekleştirdiğini okuyup, aylık tüketimi hesaplayıp, perakende şirketlere bildirmek olduğunu ifade etti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gerçekleştirilen açıklamayı hatırlatan Yüksel, Ocak ayı itibariyle geçerli olmakta olan tariflerin, aralık ayında gerçekleştirilen tüketimlere yansıtılmasının mümkün olmadığını, faturaların aralık ayına ait tüketiminin 2017 tarifelerine göre, Ocak ayında olan kısmı ise 2018 tarifelerine göre hesaplanarak faturalandırılacağını ifade etti.