Elektrik Kesintilerinin Sebebi Ne? İşte Elektriklerin Kesileceği Yeni İller!

Ülkemizin pek çok ilinde geçtiğimiz haftadan itibaren elektrik kesintileri yaşanıyor. Elektrik kesintileri yoğun kış şartlarının yaşandığı ülkemizde vatandaşı zor durumda bırakıyor. Özellikle geçtiğimiz hafta İstanbul’un pek çok bölgesinde hayatı felç eden elektrik kesintisinin sebebi hakkında çeşitli iddialar gündemde.

Bilhassa sosyal medyada, elektrik kesintisinin sebebi olarak; üretilen elektriğin ülkemize yetmediği, bu nedenle bilinçli olarak elektrik kesintisine gidildiği yönünde paylaşımlar yapılıyor.  Bir kesim ise elektrik kesintisine sebep olarak terör saldırısı ihtimali ve sansür uygulamalarını görüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bu iddiaların tamamı reddedilerek elektrik kesintilerinin arızadan kaynaklandığı açıklandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; „Elektrik kesintileri belli bölgelerde kısmi olarak devam etmektedir. En kısa zaman zarfında İstanbul’un tamamına elektrik verilmesi sağlanacaktır. Çalışmalar özellikle yoğun kar yağışı, fırtına ve sise rağmen ara verilmeden ve büyük bir özveriyle gerçekleştirilmektedir. Belli çevrelerce dile getirilen; kesintilerin elektriğin yetersizliğinden kaynaklandığı yönündeki iddialar asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızın konuyla alakalı tüm birimleri alandaki çalışmaları takip etmekte ve yönetmektedir. Vatandaşımızın söylentilere itibar etmemesi önemle rica edilmektedir.“ denildi.

6 İlde Elektrik Kesilecek!

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre; güney illerinden bir kısmına yeni yılla birlikte elektrik verilemeyecek. 2 Ocak’ta gerçekleşecek elektrik kesintilerinden 6 il etkilenecek. Elektrik kesintilerinin etkileneceği iller; Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep olarak açıklandı.

Adana’nın Yüreğir ilçesi başta olmak üzere bazı bölgelerine 2 Ocak’ta saat 08.45 ila 17.00 aralarında elektrik verilemeyecek. Gaziantep’in neredeyse tamamında aralıklarla elektrik kesintileri meydana gelecek. Sel felaketinin vurduğu Mersin ile Hatay’da ise elektrik kesintisi saat 9 ile 17 arasında gerçekleşecek. Osmaniye’de 9 ila 14, Kilis’te 10 ila 12 saatleri arasında elektrik kesintisi yaşanacak.