Babayiğitler İlk Siparişleri Aldı Bile!

Cumhurbaşaknı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‚Yok mu yerli otomobil yapacak babayiğit?‘ sorusu sonrasında oluşturulan 5 şirketlik bir ekip, yerli üretim otomobile başlamadan 11 binden fazla sipariş aldı!

Zorlu Holding, Anadolu Grubu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding’in katılımı ile ortaya çıkan babayiğitler, yerli otomobil için ilk siparişleri almaya başladı. İlk yerli otomobil olma ünvanını kazanacak olan ve elektrikli olması muhtemel gözüken yerli otomobil için kurumlar sipariş sırasına girdi.

Gerçekleştirilen imza töreni esnasında ilk sipariş ‚bedelini ödemek şartı ile‘ vurgusunu yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelirken, devam eden süreçte ikinci sipariş de Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Hasan Ali Cesur’dan geldi. Cesur, ilk üretilecek otomobillerden tam 5 bin adet sipariş geçtiklerini duyurdu.

Üyelerden gelecek yeni talepler doğrultusunda 5 binlik siparişin daha da büyüyeceğini düşündüğünü ifade eden ASKON Başkanı Cesur, 2021 yılının bir milat olacağını, bu gün için en çok katkı sunan kurumlardan bir tanesinin ASKON olmasını istediklerini ifade etti.

Yerli otomobilin ilk prototipinin 2019 yılına kadar hazırlanarak ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçiş yapması beklenirken, aracın 2021 yılı itibariyle satışa sunularak yollara çıkması hedefleniyor.

ASKON dışında yerli otomobilden verilen siparişler arasında; Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) 5 bin adet sipariş ile, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bin adet sipariş ile, Mersin Girişimci İşadamları Derneği 200 adet ile, Sivas Belediyesi 100 adet ile, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise 25 adet ile  yer aldı.