Bölgede İlk Olacak! Otomotiv Test Merkezi İçin Protokol İmzaları Atıldı!

Bursa’da projesi tamamlanan Otomotiv Test Merkezi için protokol imzası atılırken, inşaat 2018 yılının ikinci yarısında başlayacak.

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı olan Çardak Köyü’nde projesi tamamlanan ve inşaatı önümüzdeki yılın ikinci yarısında başlayacak olan Otomotiv Test Merkezi için protokol imzaları atıldı. İmza törenine katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, bu çalışma ile birlikte bölgede teknoloji, sanayi, otomotiv ve tarımın canlanacağını, bölgenin adeta bir merkez haline geleceğini ifade etti. Bölge için Otomotiv Test Merkezi’nin oldukça önemli bir yatırım olacağını ifade eden Çavuşoğlu, bu konu ile alakalı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile sık sık görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Bölgeye inşa edilecek olan Otomotiv Test Merkezi’nin 4 bin 350 dönümlük arazi üzerinde yer alacağını ifade eden Çavuşoğlu, tesiste toplamda 13 adet pist ve 7 adet laboratuvar bulunacağını, bu tesisin hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da önemli bir eksikliği kapatarak “ilk” olma ünvanına kavuşacağını ifade etti.

Yerli otomobil projesinin başlatıldığı bir dönemde, böyle bir projenin Türkiye’de inşa edilmesinin oldukça önemli bir detay olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, tesisin inşaatına 2018 yılının ikinci yarısında başlanılacağını aktardı.

Yatırımların gelecek dönemler için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, inşa edilecek Otomotiv Test Merkezi’nin aynı zamanda savunma sanayisi için de hizmet vereceğini, bölgede yer alan birçok üretim tesisine olan yakınlığı ile birlikte yerli otomotiv ve yerli savunma sanayi araçlarının artık farklı ülkelere test edilmesi için gönderilmeyeceğini, böylece bir kaynak israfının daha önemli ölçüde önleneceğini, tesisin hizmete girmesi ile birlikte bu kaynağın da yurt içinde kalacağını kaydetti.