Bağ-Kurlular Müjde! Sağlık Hizmetinde Yeni Dönem!

5 milyon Bağ-Kur‚luyu yakından ilgilendiren sağlık hizmeti kararı açıklandı. Artık 5 milyon Bağ-Kur’lu olan esnaf ve ailesi Genel Sağlık Sigortası’ndan rahatlıkla faydalanabilecek! İşte o karara dair tüm detaylar!

Referandum sonrasında çalışmalarına hız kazandıran hükümet, sosyal güvenlik alanında 5 milyon vatandaşı yakından ilgilendirecek olan tarihi bir karara daha imza atmaya hazırlanıyor. Borcu bulunanlar dahil, sağlık hizmetinden fayda sağlayamayan hiç bir Bağ-Kur’lunun kalmaması için adım atan hükümet, Bağ-Kur’luların aileleri ile birlikte Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmelerinin önünü açıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün yaptığı açıklamada prim ödemesinde sıkıntı yaşayan Bağ-Kur’luların da genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklarını, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını aktardı. SGK’ya toplamda 60 günden fazla prim borcu bulunan esnaf ve yakınlar, 2015 yılının Ekim ayında yapılan düzenleme ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanamamaya başlamıştı. 2016 yılının başında yapılan ilk düzenleme ile 30 Haziran 2016’ya kadar tanınan sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı, ikinci etapta 2016 yılının Aralık ayına kadar uzatılmıştı.

Yeni yapılacak düzenleme ile birlikte trafik kazası, acil sağlık, iş kazası gibi durumlarda ve meslek hastalığı durumlarında sağlık hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşların sağlık masrafları artık SGK tarafından karşılanmaya devam edecek. Teknik çalışmaların tamamlandığı bildirilen yasa paketi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, ortalama 1 ay süreçte sona gelineceğini aktardı.