Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başlıyor!

Neredeyse 20 milyon sürücüyü direk olarak ilgilendiren zorunlu trafik sigortası, artık sürücüye özel poliçe düzenlemesi ile yeni bir döneme adım atacak. İşte tüm detaylar!

Bugüne kadar geçen süreçte zorunlu trafik sigortaları, araç bazlı yapılıp, aracın marka, model, yıl ve beygir gücüne göre fiyatlandırılıyordu. Yeni yapılacak düzenleme ile birlikte artık sigorta, kişiye özgü olup ehliyet bilgilerine ve ceza puanına göre şekillendirilecek.

Hürriyet gazetesi yazarlarından Noyan Doğan tarafınndan incelenip açıklanan yeni sistemde, mevcut sigorta poliçeleri aracın sahip olduğu hasar geçmişi, aracın üretim yılı, trafiğe çıkış yılı gibi etkiler ile hesaplanıp, yüksek ücretlere tekabül ederken; artık aracın özelliklerinden ziyade sürücünün ehliyet alma dönemi, ehliyet puanı gibi bilgilere göre hesaplanarak, daha ekonomik hale getirileceğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz yıl alkollü araç kullanarak kaza yapan, yaptığı kazada da bir polis memurunun ölümüne, diğer bir polis memurunun ise yaralanmasına sebebiyet veren Rüzgar Çetin üzerinden örnek gösterimi yapan sigortacılar, bahsi geçen şöförün daha önce 7-8 adet farklı alkollü kazaya karışmasına rağmen, kullandığı aracın „en yüksek hasarsızlık indirimi“ne göre düzenlenmiş sigorta poliçesine sahip olmasını gösteriyor. Bı ve benzeri durumların artık önüne geçilmesi için böyle bir düzenlemeye gidilmesi, bir çok araç sahibi bakımından da olumlu bir gelişme olarak karşılanıyor.

Yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte artık Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin kaza durumlarını, ehliyet bilgilerini ve trafik ceza puanlarını sigorta şirketleri ile paylaşarak, yeni poliçelerin düzenlenmesine yardımcı olacak. Bu düzenlemeden yola çıkarak, sigorta şirketleri de artık ehliyet sahibinin şöförlük süresi, ceza alma sebepleri, ceza alma sayısı gibi kriterleri göz önünde bulundurarak yeni poliçeleri belirleyecekler.