Sigorta Sektörü 11 Senede 7,3 Milyar Lira Zarar Etti

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, sigorta sektörünün geçen yıla ait sonuçları ile gelecek dönem hakkındaki beklentilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Geçen yılın sonu itibari ile prim üretiminin bir önceki seneyle karşılaştırıldığı zaman yüzde 15 oranında yükseldiğini, bu yükseliş ile de 46,5 milyar lira seviyesine ulaştığını söyleyen Çağlar, sigorta sektörünün ekonomiye sağladığı fon tutarının 119 milyar lira tutarında olduğunu, 8,2 milyon kira tutarında konuta, 17,5 milyon lira tutarında araca, 1,5 milyon lira tutarında işletmeciye teminat sağladığını, bunların yanı sıra da 2,7 milyon vatandaşa sağlık teminatı verdiğini söyledi.

Sektörün Ödediği Tazminat 28,4 Milyar Lira

Sigorta sektörünün tazminat ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çağlar, 2017 yılında sektörün toplamda ödediği tazminat tutarının 28,4 milyar lira değerinde olduğunu, günde ise 112 milyon lira tutarında ödeme gerçekleştirdiğini söyledi.

Geçen sene zorunlu trafik sigortasında prim üretimim bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 oranında düştüğünü söyleyen Çağlar, poliçe sayısının ise bunun aksine yüzde 6 oranında yükseldiğini, bu yükselişle de 17,5 milyona ulaştığını açıkladı. Sigorta sektörünün 11 senelik dönemde 7,3 milyar lira tutarında zarar ettiğini söyleyen Çağlar, geçen sene trafik branşından sektörün elde ettiği her 100 TL için 118,4 TL hasar ödemesi, 10 TL acente komisyonu ve 6 TL iletme gideri ödemesi, toplamda ise 134,4 TL ödeme yaptığını söyledi.

14 senede BES’te 6,9 milyon vatandaşa Otomatik Katılım Sistemi’nde bir senede 3,4 milyon kişiye ulaşıldığını söyleyen Çağlar, geçen sene Otomatik Katılım Sistemi dahil olmak üzere BES’teki katılım sayısının 10,3 milyona ulaştığını, fon büyüklüğünün de devlet katkısı ile 79,6 milyar liraya çıktığını söyledi.