Sigorta Şirketlerine Ceza Yolda!

Zorunlu Trafik Sigortası’nda tavan fiyat uygulamasına geçildikten sonra bazı sigorta şirketleri çeşitli bahaneleri sebep göstererek sigorta uygulaması yapmaktan kaçıyorlardı. Vatandaşlar tarafından yapılan bildirimler sonrasında bazı sigorta şirketlerine önemli tutarda cezalar geliyor! İşte detaylar!

Sigorta konusunda zorluk çıkartan şirketler için yapılacak suç duyurusu için, her bir reddedilen zorunlu trafik sigortası başına 5 ila 50 bin Türk Lirası arasında ceza kesilmesi gündeme geldi. 

Cezaye gerekçe olarak sigortacılık kanunu’nda yer alan 13. maddeyi gösteren yetkililer, madde içerisinde sigorta şirketlerinin aktif olarak faaliyet gösterdikleri tüm sigorta branşları içerisinde yer alan zorunlu trafik sigortası uygulaması yapmaktan kaçınamayacağı belirtiliyor. Bu madde üzerine Sigortacılar Birliği tarafından alınan karar ile birlikte, trafik sigortası kesmekten kaçınan sigorta şirketlerine, suç duyurusu yapan vatandaş başına 5 bin Türk Lirası ila 50 bin Türk Lirası arasında idari para cezası kesileceği belirtildi.

Aynı zamanda, yine Sigortacılık Kanunu içerisinde belirtilen bir başka maddeye göre herhangi bir ruhsatı olmadan riski üstlenmek sureti ile birlikte sigortacılık faaliyetletleri gerçekleştiren ya da ilan ve reklamlar ile birlikte kamuoyuna farklı firmaları referans gösteren kişilere 3 ila 5 yıla arasında bir hapis cezası ve 600 günden az olmamak kaydıyla adli para cezası uygulamasının yanı sıra, sigortacılık mesleğinden tamamen ihraç edilmesi de gündeme gelecek. Meslekten çıkartılan kişilerin de tüzel sigorta eksper firmalarında denetçi ya da temsile ve ilzama yetkisi bulunan ve sigorta sektöründende ihraç edilmesine rağmen sektörde çalışmalarına olanak sağlayan kişilere de 1 ila 2 yıl arasında ceza uygulaması yapılacak.