2018’de Şantiye Gürültüsüne 29 bin TL Ceza!

2018 yılı itibariyle çevreyi kirleten ve rahatsız eden kişilere uygulanacak olan idari para cezaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklandı.

2018 yılı itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevreyi kirletenlere ve çevreyi rahatsız edenlere karşı uygulanacak olan idari para cezası miktarları belirlendi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre umuma açık olan yerleri kirleten kişilere 2018 yılı itibariyle uygulanacak olan para cezası 232 Türk Lirası’na yükseltildi.

Uygulanacak olan para cezaları arasında yer alan, vatandaşların huzurunu ve sükunetini bozacak şekilde ses, gürültü ve titreşim yapan evlere 964 Türk Lirası tutarında ceza kesileceğini ifade eden Bakanlık, ulaşım araçlarından çıkan rahatsız edici gürültüler için 2 bin 910 Türk Lirası tutarında, işyerlerinden ve atölyelerden çıkan gürültüler için ise 9 bin 179 Türk Lirası tutarında idari para cezasının uygulanacağı ifade edildi.

İnşaat şantiyeleri ve eğlence alanlarından çevreye yayılan gürültü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanacak olan idari para cezası da 29 bin 173 Türk Lirası gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada tüm cezaların yeniden değerleme oranında artırıldığı ifade edilirken, vatandaşlara uygulanacak olan yeni fiyatların 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacağını, vatandaşların bu konuda azami dikkat göstermeleri gerektiği ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan cezalardan bir tanesi de egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerini ilgilendiriyor. Bu ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine bin 206 Türk Lirası tutarında ceza uygulaması yapılırken, egzoz emisyon standartlarına aykırı olan araçlara ise 2 bin 423 Türk Lirası tutarında cezai işlem yapılacak.