Su Yalıtımı Yönetmeliği Sayesinde Türkiye’de Binaların Ömrü Uzayacak!

İZODER Başkanı Levent Pelesen, bina ömürlerini 80 ila 100 yıla kadar uzatmak adına su yalıtımının sahip olduğu önemi belirterek, bu konuda hazırlanan yönetmeliğin önemli bir katkı sunacağını ifade etti.

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, hazırlanan “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği” hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de bir bina ömrünün ortalama 30 yıl olduğunu ifade eden Pelesen, su yalıtımı sayesinde bu sürenin 80 ila 100 yıla kadar çıkartılabileceğini, bu yönetmelik sayesinde bunun sağlanacağını ifade etti.

İzmir’de düzenlenen bir seminerde konuşma yapan ve konuşması sonrasında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği” hakkında yorumlamalarda bulunan Pelesen, yönetmeliğin 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini, binalarda yapı elemanlarının hem suya, hem de neme maruz kalması sonucunda ortaya çıkan aşınma, dayanım kaybı, sürdürülebilirlik riski, sağlık riski ve kullanım riski gibi durumların en aza indirgeneceğini ifade etti.

Yayınlanan yönetmeliğin sektör açısından önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Pelesen, hem kentsel dönüşüm projesinin olması, hem de yönetmeliğin yayınlanması için “fırsat” betimlemesini kullanırken, su yalıtımı uygulamalarının yeni binalarda daha kolay olduğunu, bitmiş binalarda su yalıtımı konusunda oldukça zor aşamalardan geçildiğini ve genelde kısıtlı olarak gerçekleştirilebildiğini ifade etti.

Su yalıtımı yapılmayan binalara 1 Haziran 2018 tarihi sonrasında oturma izni verilmeyeceğini ifade eden Pelesen, bunun çok çarpıcı bir yaptırım olduğunu, bu yönetmelik sayesinde Türkiye’de binaların kaderinin değişmeye başlayacağını, yönetmeliğin asıl katkısının binaların ömürlerini uzatmak olduğunu ifade etti.