Pasaport ve Ehliyetler İçin Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Hem pasaportlar, hem de ehliyetler için yeni dönem yarın başlıyor. 1 Ocak 2018 tarihinde alınan karar, yarın itibariyle uygulamada olacak.

Hem ehliyetler, hem de pasaportlar için yeni dönem 2 Nisan 2018 Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı şubelerin iş yükünü hafifletebilmek amacıyla hayata geçirilen işlemler kapsamında, sürücü belgeleri ve pasaportlar ile alakalı yapılması gereken tüm işlemler Nüfus Müdürlükleri’ne aktarılacak. Vatandaşlar artık ehliyet almak ve pasaport çıkartmak için gerekli işlemleri Nüfus Müdürlükleri’ne bağlı şubeler vasıtasıyla gerçekleştirilecek.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu karar 1 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yayımlanan kararda uygulamanın hazırlık evrelerinin tamamlanması ile birlikte resmi işlem başlangıcının 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle gerçekleşeceği belirtilmişti. Yarın itibariyle Nüfus Müdürlükleri, hem sürücü belgeleri, hem de pasaportlar ile alakalı tüm işlemleri üstlenecek. Vatandaşlar, ehliyet ve pasaport ile alakalı tüm işlemlerini yapabilmek adına Nüfus Müdürlüklerine başvuracaklar.

Bahsi geçen karar, ilk olarak 29 Ekim 2016 tarihinde alınmış ve 1 yıl süre ile bu sisteme geçilmesi kararlaştırılmıştı. Devam eden süreçte Bakanlar Kurulu’nun aldığı geçiş süreci uzatma kararı ile birlikte 2 Nisan 2018 tarihi belirlenmiş, değişimin gerçekleşmesini temeline alan karar da 1 Ocak 2018 tarihinde yayımlanmıştı.

İşlemler esnasında kuyruk oluşmaması adına Üçü Bir Yerde adıyla kamu spotu hazırlanan ve vatandaşların ALO 199 ve Randevu.Nvi.Gov.Tr adresleri üzerinden randevu alarak, işlem süreçlerini hızlandırabileceklerini belirten kampanyalar için de düğmeye basıldı. Vatandaşların verdikleri tüm fotoğraflar, parmak izleri ve imzalar artık Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilecek.