Bankada Parasını Unutanlar Dikkat! Son Gün 15 Haziran!

Bankalarda olan paralarını çekmeyi hatırlamayan ya da alacak paralarını sigorta şirketlerinde bırakan bireyler için artık son günlere yaklaşıldı.

Bankalarda olan paralarını unutan ve sigorta şirketlerinde paralarını bırakan bireylerin paralarını almak için son gün 15 Haziran Perşembe günüdür. 15 Haziran Perşembe gününe kadar unutulan miktarları alamayan bireylerin paraları ya Güvence Hesaplarına yatırılacak ya da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF)‚ye devri yapılacak.

Resmi gazetelerde yayınlanan haberlere göre 5411 Sayılı Bankacılık Kanun’unda yer alan 62. madde çerçevesinde bankaların bünyesindeki katılım fonu, mevduat, emanet ve alacaklardan hak sahibinin son isteği, işlemleri ve herhangi bir yazılı talimatının gününden sonraki 10 senelik zaman zarfı içinde aranmayanlar zaman aşımına uğramaktadır.

Hayat poliçelerinde biriken meblağlar ile aracından ötürü alınması gereken hasar alacağı sigorta firmalarında bırakılan parası da aranmaması durumlarında Güvence Hesaplarına yatırılıyor. 2017 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna 528 bin 876 hesabın ön bildirimi yapıldı. Açıklanan verilere göre Güvence Hesabında aynı zamanlarda 125 bin 885 vatandaş sigorta paralarını ne aradılar ne sordular.

Üzerinden zaman geçmiş hesaplarını farkına varan vatandaşlar, var olan hesaplarını kapatmak için 15 Haziran Perşembe gününe kadar ilgili oldukları banka şubelerine yahut genel müdürlüklerine başvurularını yapabilmektedirler. Başvuru esnasında yanlarına kimlik kartlarını almaları gerekmektedir. Sigortada paralarını unutan vatandaşların bakiyeleri 15 Haziran Perşembe gününe kadar aranmaz yahut tahsil işlemleri gerçekleştirilmez ise 30 Haziran gününe kadar Cuma gününe kadar meblağlar ilgili firmalar tarafından Güvence Hesaplarına yatırılacak.