Vadeli Hesap Nedir?

Banka ve finansal kurumların tanımlamasında Vadeli Mevduat Hesabı olarak geçmekte olan Vadeli Hesap; uzun çalışma dönemlerinin sonucunda elde etmiş olduğunuz birikimlerin yastık altı tabiri ile muhafaza edilerek, mevcut değerin dışında herhangi bir getirisi bulunmayan yatırım anlayışına karşı geliştirilmiş olan bir hesap niteliğidir. Vadeli hesap ile yatırımsal birikimleriniz olduğu yerde değer kaybetmez, mevcut değerini muhafaza eder ve aynı zamanda size getiri sağlar.

Bankacılık hizmetleri sunmakta olan neredeyse her kuruluş; mevcut müşteri portföyüne vadeli hesap hizmetini sağlamaktadır. Sistemin işleyiş prensibi ise şöyle; bankada açtırmış olduğunuz vadeli hesaba mevcut birikiminizi yatırıyorsunuz. Banka ise teslim almış olduğu bu parayı işlemlerinde çevirmesi karşılığında size paranız üzerinden hesaplanmakta olan bir faiz oranı ile kar payı ödüyor. Bu sayede; hem paranız çalınma ya da kaybolma riskine karşı banka koruması altında oluyor, hem de üstüne kazanç sağlamış oluyorsunuz. Oldukça mantıklı ve karlı göründüğünü itiraf etmek gerekiyor.

Geçmiş dönemler içerisinde; mevcut birikiminin değer kaybına uğramaması amacı ile, döviz niteliklerine yatırım gerçekleştirilmekteydi. Yatırımın güvenliği konusu ise tam bir muammaydı. Zira yastık altı yöntemi oldukça riskli bir uygulama. Çalınma ve kaybolma gibi durumlara her zaman açık. Üstelik böylesine bir durum ile karşı karşıya kalınabilineceğine dair endişe ve tedirginliği de hesaba katmak gerekir.

Üstelik şu an döviz ürünlerinde yaşanmakta olan değişkenlik ve enflasyon rakamlarında gözlenen belirsizlik; döviz üzerine yapılabilinecek yatırımları riskli kılmakta. Bu noktada vadeli hesap fikri yine cazip geliyor.

Vadeli Hesap Açtırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Vadeli hesap üzerinden gerçekleştirilmekte olan yatırımsal faaliyetler, kuralına uygun olarak gerçekleştirildiğinde oldukça verimli ve karlı bir para işletimini beraberinde getirir.  Hassasiyet gösterilmesi gereken nokta ise; vade döngüsü.

Vadeli hesabınızda bulunmakta olan paranızın banka tarafından kullanımı ve işletimi karşılığında kar payı alabilmek için, hesabın açtırıldığı sırada belirlenmekte olan vade tarihi dolmadan para çektiğinizde vade bozulmakta ve bu süre içerisinde alacağınız ödeme iptal olmaktadır.

Bu sebeple eğer sık sık nakit ihtiyacına düşeceğinizi düşünüyorsanız; kısa vadelendirmeleri seçmelisiniz. Fakat eğer bu parayı gözden çıkarmış ve uzun zaman zarfları içerisinde ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız; uzun vadeleri tercih etmeniz sizin adınıza çok daha karlı olacaktır.