Benzin 5 Lirayı Aştı: Benzin 2017’de 5,5 Lira Olacak!

Geldi, gelecek, geliyor derken gece yarısı itibari ile akaryakıta yeni zam geldi. Tüketici son 2 ay içerisinde üçüncü zam ile adeta şok oldu. Yeni zamla birlikte benzinin litre fiyatı 5 lirayı aşarken, yeni yılda da zamların devam etmesi bekleniyor.

Doğal enerji kaynaklarında büyük oranda yurtdışına bağımlı konumda olan Türkiye, doğalgaz ve petrol fiyatlarının artışından doğrudan etkileniyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) geçtiğimiz hafta Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirdiği toplantıdan sürpriz şekilde “petrol üretiminin kısıtlanması” kararı çıkmıştı. Bu karar öncesinde brent ham petrolün varil fiyatı 45 doların altını zorlarken, söz konusu kararın ardından brent ham petrolün varil fiyatı 55 doların üzerini test etmeye başladı. Bu durum ülkemiz gibi petrol ithal eden ülkelerdeki akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Benzin 5,12 Lira Oldu!

Yeni benzin zammının ardından benzinin litresi; Ankara’da ortalama 4,97 liradan 5,12 liraya yükseldi. Benzinin litresi İstanbul’da 4,92 liradan 5,07 liraya, İzmir’de ise 4,94 liradan 5,09 liraya yükseldi.

Motorinin litre fiyatı ise Ankara’da 4,32 liradan 4,48 liraya, İstanbul’da 4,27 liradan 4,43 liraya, İzmir’de 4,30 liradan 4,46 liraya çıktı.

Yeni gelen zamla birlikte son 2 ayda; toplam benzin zammı litre başına 40 kuruşa dayanırken, toplam motorin zammı ise litre başına 30 kuruşu aştı.

2017 Yılında Benzin 5,5 Liraya Doğru Yol Alacak!

Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında son dönemde yaşadığı aşırı değer kaybının kısa ve orta vadede de devam etmesi bekleniyor. Zira 13-14 aralıkta toplanacak olan Amerika Merkez Bankası FED’in fazi artırım kararı ekonomistlere göre neredeyse kesin gibi. Dolar üzerinden işlem gören petrolün, OPEC kararı ile varil fiyatının da artmaya devam etmesi ile akaryakıtın ülkemizde zamlanmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Ekonomistlere göre benzinin litre fiyatı 2017 yılı sonunda 5,5 lirayı görebilir.