Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

İnsanların küçük vadeli tasarruflarının uzun vadeli yatırıma dönüştüğü  gelecekte hem birikim yapmış olup hem de ikinci bir emeklilik imkanı sağlayan  emeklilik sistemine Bireysel Emeklilik denir. İsteğe bağlı şekilde gerçekleşen bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda sistemi sadece kurum ve birey arasında kalır. Ülkemizde 2003 yılından beri aktif olarak kullanılmaya başlanan sisteme her kesimden insanlar kolayca başvuru yapabiliyor. İsteğe bağlı olarak gerçekleşen bireysel emeklilik normal emeklilikten farklı şekilde gerçekleşir. Çünkü devlet tarafından gerçekleştirilen emeklilikte kişinin isteği ile değil zorunlu olarak yapılmaktadır. Bu yüzden aylık kazançlarından bir miktar kesinti yapılır.

BES’ten Ayrılabilir miyim? Bireysel Emeklilik Sisteminden nasıl çıkılır? BES’ten nasıl iptal edilir? gibi bir çok soru gelmekte.

Bireysel emeklilik sadece çalışan değil çalışmayan kişilerin de yararlanacağı sistemdir. Bu sisteme girildiği zaman 56 yaşına kadar beklemeniz gerekir. Çünkü sistem bu şekilde kurulmuştur. Ayrıca kayıt olduktan sonra on yılda sistem içerisinde kalmanız gerekiyor. Bireysel emeklilik aylık tasarruf miktarınızı sizler belirleyerek ve bütçenize uygun olanı seçmeniz ile başlayacaktır.  Ne kadar yatırım yaparsanız kazancınız o şekilde artar. Yalnız bireysel emeklilik kısa vadeli bir yatırım aracı değil uzun vadeli yatırım aracıdır. Bu yüzden kısa süre içinde sistemden çıkarsanız eğer bir takım kesintiler yaşarsınız.  Kesintiler sonucunda elinizde sadece bireysel emeklilik için yatırmış olduğunuz para kalır. Bu yüzden kısa süreli yatırıma yönelik bir araç değildir.