Zorunlu Bes’ten Ne Zaman Çıkabiliriz?

Otomatik BES’ten Çıkılır mı?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de otomatik bireysel emeklilik sisteminden çıkılıp çıkılmayacağıdır. Herhangi bir onay sürecine tabi tutulmaksızın belli bir yaşın altında olan tüm çalışanları kapsayan söz konusu uygulamanın zorunlu olarak tanımlanması çok sayıda kişiye BES’ten vazgeçmenin mümkün olup olmadığını merak ettirmeye devam ediyor. Ancak her ne kadar zorunlu olarak tabir edilse de herkesin BES’ten cayma hakkı bulunmaktadır.

Zorunlu Bes’ten Ne Zaman Çıkabiliriz?

Bu uygulamayı ilk iki ay deneme imkanımız bulunmaktadır. Bu çerçevede maaşınızdan kesinti yapıldığı zaman kendinizi ve bütçenizi bu uygulamaya adapte edip edemeyeceğiniz konusunda bir deneme yapma olanağınız mevcut olmaktadır.

Bu süreç boyunca yapılacak kesinti ise en az on gün sonra tarafınıza iade edilecek olup bu konuda hiçbir mağduriyet yaşamanız söz konusu olmayacaktır.

BES’ten Nasıl Çıkılır?

Anlatılanlardan da görülebildiği üzere bu sistemden çıkma gibi bir şansımız mevcut olmaktadır. Bunun için yapılması gereken ise söz konusu olan sigorta kesintisini yapan bankamız ile iletişime geçmektir. Bu nokta da eğer ister isek hizmet veren bankaya ait olan kendimize en yakın ya da en uygun olan banka şubesine gidebilir, bankamıza ait olan çağrı merkezi numaramızı yedi gün yirmi dört saat her istediğimiz zaman arayabilir ya da internet bankacılık ile mobil bankacılık uygulamasını tercih ederek mevcut sistem çıkış yapabilir, maksimum on gün sonra da kesilen paramızı geri alabiliriz.